Labas, Mantai.
Savo laiške rašai, jog pastaruoju metu pasikeitė tavo santykiai su antrąja puse, jie ne tokie, kokie buvo anksčiau. Jauti, jog tam įtakos galėjo turėti tavo brolis, kuris vartodamas alkoholį tampa priekabus, pradeda manipuliuoti šeimos nariais. Taip pat mini, jog šiuo metu esi labai pavargęs ir išsekęs nuo didelio darbo krūvio, jautiesi verčiamas dirbti. Kai bendrauji su savo mergina, jautiesi piktas, irzlus, išsilieji ant jos. Visi šie išgyvenimai daro neigiamą įtaką tavo emocijoms, klausi, ką galėtum padaryti šioje situacijoje.
Galiu tik įsivaizduoti, ką šiuo metu tau tenka išgyventi, turėtų būti nelengva palaikyti kokybiškus santykius su antrąja puse, kurti ryšį su artimaisiais, kai jie yra nusiteikę priešiškai ir tuo pačiu metu sunkiai dirbti darbe. Džiaugiuosi, jog atpažinai savo pasikeitusį elgesį bei savijautą ir kreipeisi į mus. Psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis yra pasakęs, jog žmogaus gyvenime yra svarbiausios trys sritys - santykis su savimi, santykis su darbu ir santykis su kitais žmonėmis. Iš tavo laiško, Mantai, galima girdėti, jog šiuo metu nori pagerinti santykį su savo mergina, broliu bei darbu, o tai bendrai galėtų padėti kurti geresnį santykį su savimi.
Skaitydamas tavo laišką pastebiu raktines sąvokas: „...visa tai kas įtakojo šį dalyką yra mano brolis“, „...mane verčia dirbti“. Mantai, noriu priminti, jog tu esi vienintelis žmogus, kuris yra atsakingas už tavo gyvenimą, tai neturėtų būti tavo brolis ar darbdavys. Tavo laiške nėra pateikta pakankamai informacijos, kad galėčiau suprasti tavo santykį su broliu. Kyla klausimas, ar tu gyveni kartu su juo? Ar privalai su broliu dalintis savo kasdienybe ir toleruoti jo alkoholio vartojimą bei žeminantį bendravimo būdą? Moksliniai tyrimai nurodo, jog tvirti brolių ir seserų santykiai siejami su geresne sveikata bei laime, tačiau brolių ir seserų susvetimėjimas tikriausiai yra dažnesnis nei jų pozityvus ryšys. Socialiniuose tinkluose dažnai galima išgirsti garsios Amerikiečių rašytojos Taros Westover mintį - "You can love someone and still choose to say goodbye", tai reiškia, jog širdyje mes galime mylėti mums artimą žmogų - mamą, tėtį, brolį ar sesę, bet dėl jų elgesio, iškreipto santykio su mumis, privalome su jais atsisveikinti, kad galėtume kurti sveiką ir kokybišką asmeninį gyvenimą. Kartais mes bijome paleisti tai, kas mūsų manymu suteikia saugumą, bet kviečiu tave pagalvoti, ar dabartiniai santykiai su broliu tau iš tikrųjų suteikia saugumą ir gerą savijautą?
Laiške taip pat rašai, jog esi pavargęs ir išsekęs nuo per didelio krūvio darbe. Tavo apibūdinta savijauta ir išgyvenimai man primena perdegimo simptomatiką. Patirdamas perdegimą, žmogus vis dažniau patenka į konfliktines situacijas, įvairiose gyvenimo situacijose gali prasiveržti pykčio priepuoliai, asmuo tampa irzlus, nervingas, įtarus, jaučiasi nusivylęs savimi, gali atsirasti kaltės jausmas. Darbas pradeda atrodyti vis sunkesnis ir sunkesnis, išnyksta prasmės jausmas. Šiandien svarbu savęs paklausti, ką gali padaryti, kad ši būsena keistųsi? Pabandyk pagalvoti, gal užsirašyti ant popieriaus lapo, alternatyvas, kurias galėtum išbandyti. Galbūt turi galimybę pakeisti darbo pobūdį ar kryptį? Galbūt būtų prasminga palikti darbą, pasinaudoti Užimtumo tarnybos suteikiama finansine parama ir kelis mėnesius pailsėti, ir paieškoti veiklos, kuri teiktų didesnį malonumą nei dabar? Svarbu ieškoti variantų, kurie tiktų tau asmeniškai ir padėtų jaustis geriau kasdienybėje. Perdegimas yra ženklas, jog reikia sustoti ir atsikvėpti, svarbu sulėtinti gyvenimo tempą, nustatyti ribas, išmokti pasakyti „ne“. Kviečiu pagalvoti apie veiklą, kuri tau suteiktų ramybės pojūtį, tai gali būti meditacija, pasivaikščiojimas, plaukiojimas baseine ar kitas tau priimtinas užsiėmimas.
Laiške pasakoji, jog pasikeitė tavo elgesys su mergina, tapo sunku valdyti emocijas, būni piktas, irzlus, išsilieji ant jos. Toks elgesys tavo situacijoje yra gan normalus. Šiuo metu patiri stresą, įtampą bei nuovargį, tai lemia atsiradusį jautrumą įvairioms situacijoms, greičiau įsiplieski ir prarandi kantrybę. Svarbu, kad visą tai paaiškintum savo partnerei. Pasakyk atvirai, kaip šiuo metu jautiesi ir ką tau tenka išgyventi. Atviras pokalbis gali padėti dabartinėje tavo situacijoje. Gali pabandyti įsisąmoninti savo pyktį ar kitą emociją, jei jauti, kad kyla neigiama emocija, pasakyk sau: „Taip, aš pykstu“, palauk, kol ši emocija nuslūgs ir bus galima ramiai įvertinti situaciją. Šiandien svarbiausia spręsti aukščiau aptartus klausimus - tavo darbinę veiklą bei santykį su broliu. Tavo reakcijos ir pasikeitęs elgesys su antrąja puse kyla dėl nuovargio ir neigiamų emocijų, kurių pagrindas yra darbe patiriamas išsekimas ir neigiamas santykis su pirmine šeima.
Kad geriau suprastum, kokia kryptimi nori judėti toliau, būtų naudinga apsvarstyti įvairių specialistų pagalbą. Gali išbandyti asmeninę ar grupinę terapiją. Pagalvok, kas šioje situacijoje tau geriausiai galėtų padėti - asmeninis pokalbis individualioje psichoterapijoje tarp tavęs ir psichologo/psichoterapeuto, o galbūt darbas psichoterapinėje grupėje? Grupėje vykstantys procesai dažnai leidžia dalyviams pamatyti, jog jie nėra vieni su savo problema, pasirodo, jog panašią patirtį išgyvena ir daugiau žmonių, galbūt tai padėtų į dabartinį gyvenimo etapą pažvelgti naujai, o grupės nariai ir specialistas galėtų suteikti naudingų įžvalgų. Dėl nemokamų konsultacijų visada gali kreiptis į šeimos gydytoją ar psichikos sveikatos centrą savo mieste.
Jei jausi kylantį norą pasikalbėti, visada gali kreiptis žemiau nurodytais telefono numeriais:
Jaunimo linija - 8 800 28888
Vilties linija - 116 123
Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas“ - 8 604 11119
Vyrų linija - 8 670 00027
Linkiu sėkmės!
Lukas