"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki,

14- metė teigia - kad patinka mergaitės ir jau pusmetį yra pora su savo geriausia drauge nuo darželio laikų.

Jau kuris laikas pastebime, kad dukra keistai elgiasi prie savo geriausios draugės, taip lyg būtų įsimylėjusi. Pastebėjome, nes mergaitės nuo darželio laikų draugauja, nakvoja viena pas kita ir t.t. Kalbėjomės su durka gal kas pasikeitė, matome kad tu lyg kitaip pradėjai žiūrėti į draugę - atsakydavo, kad jums tik taip atrodo. Kol galiausiai tel.pamatėme foto ir tada jau prisipažino, kad jai patinka draugė ir jos jau pusmetį yra pora, kad draugai žino, nes būna susikabinusios rankomis ir t.t. Jos vien apas kitą nakvodavo, mes nei vieni tėvai net neįtarėme tokių dalykų. Ana mergaitė depresuota, save žalojanti - prieš mėn. pas dukra pastebėjau randa, melavo, kad užsigavo į stalą. Dabar viską prisipažino. Su vyru nebežinome kaip elgtis, kelios dienos dar vis savęs nesusirenkame, nusprendėme pasikalbėti su kitos mergiatės mama. Jos tėvas didžiulis homofobas.

Kalbėjau su dukra, kodėl tu taip, juk buvo laikas kai keli berniukai rodė dėmesį, pasakojo kaip rašteliais susirašinėdavo ir t.t.Ji man atsakė, kad jai patinka ir tie ir tie, tik mergaitės gal gražesnės. Teiravausi ar jos bučiuojasi/glamonėjasi atsakė, kad taip. Pasiteiravau ar tą esi bučiavusis su berniuku, atsakė, kad dar niekada. Pirmas bučinys buvo su ta drauge. Viduje viliamės, kad tai išprovokavo gailestis draugei, pastovus buvimas drauge, bet kartu ir baisu, nes šiemet nauja mokykla, o jei dukrai pradės rodyti vaikinas ir jai patiks,ką ji atsakys savo draugei? Ką tada draugė darys, nes jau dabar yra save žalojanti. Gali ir atvirkščiai atsitikti. Teik klausimu, toks sumišimas.Nežinome su vyru kaip teisingai pasielgti, bet po kol kas tos mergaitės savo namuose ir su dukra nenorime matyti.
paklausė 2023 Rgp 2 Tėvai ir vaikai AK

1 Atsakymas

Laba diena,

ačiū už atvirumą ir pasitikėjimą. Jūsų laiške pilna baimės ir nerimo dėl dukros santykių pasirinkimo ir ateities. Girdisi ir noras padėti, pastangos suprasti dukrą ir jos pasirinkimus.

Pirmiausia norisi atreaguoti, jog Jūsų dukra išgyvena paauglystę, t. y. laikotarpį, kuomet vyksta tiek fiziniai, tiek psichiniai pokyčiai. Paprastai šiuo laikotarpiu renkamasi draugus, pomėgius, stilių, norima išsiskirti ir savo išskirtinumu gauti dėmesio. Draugai – ypač svarbi paauglystės dalis, užima svarbią kasdienybės dalį, taigi neretai draugų nuomonės paisoma daug labiau nei tėvų. Ne išimtis – ir tapatybės paieškos: tai ne tik karjeros kelio pasirinkimas, tačiau ir įvairūs lytiškumo klausimai.

Be to, šiandieninis pasaulis - nenuspėjamas, greitai kintantis, siūlantis daug įvairiausių neįprastų dalykų, kuriuos besiformuojanti asmenybė nori patirti, išgyventi, suprasti. Tai, kas nauja, neįprasta ir įdomu, o galbūt ir pažeidžia nusistovėjusias normas, taisykles, dažnai paauglystėje ir yra išbandoma. Jūsų atveju, dukra tvirtina, jog palaiko romantinius santykius su vaikystės drauge, tačiau nėra visiškai apsisprendusi dėl santykių ateityje, nes jai patinka ir vyriškos lyties atstovai. Taigi, mergina dar sprendžia, renkasi tarp santykių.

Kaip rašote, nėra aiški priežastis, dėl ko dukra nusprendė užmegzti romantinius santykius su drauge. Ar tai gailestis draugei, kuri linkusi į savižalą, o galbūt pastovus buvimas drauge, lyties tapatumo paieškos ar dabartinės informacijos prieinamumas ir sklaida apie santykių tarp lyčių kitoniškumą (homoseksualumą). Užmegztų santykių priežastis gali būti ir ne viena, tik svarbu pasigilinti ir suprasti dukros elgesio priežastis.

Šioje vietoje, labai svarbus Jūsų, kaip tėvų, požiūris į tariamą dukros santykių problemą. Jūs turite pasirinkimą: priimti esamą situaciją ir dukros pasirinkimą draugauti su drauge ar tam priešintis, kovoti ir atmesti. Ypač svarbu išsikalbėti su dukra, skirti jai nuoširdaus dėmesio ir laiko, kalbantis apie jai svarbius ir nerimą keliančius dalykus. Tai gali būti per dieną išgyventi, patirti jausmai, nerimą, baimę, o gal liūdesį ar pyktį keliančios mintys. Po kurio laiko galima pereiti ir dar prie gilesnių temų. Svarbu parodyti, jog Jūs domitės, Jums rūpi mergaitės pasirinkimai ir ateitis.

Svarbu suvokti ir tai, jog mergaitė – tai atskiras, savarankiškas, nors dar ir nepilnametis asmuo, galintis ir sugebantis priimti sprendimus. Be abejo, tėvams visuomet rūpi ir rūpės jų vaikai, tačiau kuo vaikas didesnis, tuo daugiau jam laisvės reikia suteikti ir tuo labiau jį paleisti ir juo pasitikėti.

Geriausia, ką galite šiuo metu savo mergaitei suteikti – tai esamos situacijos priėmimas, kokia ji sunkiai priimtina Jums atrodytų. Jei išties mylite savo vaiką besąlygiškai, tikriausiai priimtumėte jį bet kokį, su visais trūkumais ir privalumais, gebėjimais ir negalėjimais, nenorėdami jo pakeisti. O jei norime savo vaiką taisyti, pakeisti, pakoreguoti, reiškia jis, toks, koks yra, mums netinka ir nepatinka. Vaikai labai jautriai priima šitokią kritiką, o savivertė net to nesuvokiant pasiekia neregėtas žemumas. Kuo daugiau nepriimame ir kovojame su tuo, kas vyksta, tuo sunkiau darosi gyventi, spręsti problemas ir pasveikti. Na, o kokia bus ateitis: ar mergaitės tęs dabartinius santykius, ar pasuks skirtingais keliais, mes nežinome ir negalime nuspręsti. Manau, jei joms reikės Jūsų pagalbos, jos ir paprašys. Dabar belieka laukti ir su pasitikėjimu priimti tai, kas vyksta dabar.

Skatinu kreiptis tolesnės psichologinės pagalbos į psichologą ar psichoterapeutą, kuris turi žinių ir praktikos dirbant lyties tapatumo klausimais.

Sunkių emocinių išgyvenimų atveju psichologinės pagalbos galite kreiptis šiuo tel. nr.: https://pagalbosmoterimslinija.lt/

Kai myli ir priimi, mažiau sunku, mažiau sudėtinga :)

Sėkmės ir stiprybės,

Martyna
atsakytas 2023 Rgp 31 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

572 klausimų
574 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų