"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Sveiki, norėčiau pasidalinti savo nerimu…

Pradėsiu nuo to, kad esu III kurso farmacijos studentė. Nors studijuoju jau pakankamai ilgai, man vis dar niekaip nepavyksta susitaikyti su tuo, kad universitete jau nesu pirmūnė, kokia buvau mokykloje…

Mokytis gimnazijoje man sekėsi puikiai. Mano pažymiai būdavo 9-10, dalyvaudavau mokslo olimpiadose, jose užimdavau prizines vietas. Mokytojai bei bendraklasiai mane dažnai girdavo, kad esu protinga. Tačiau, įstojus į universitetą ir patekus tarp labai gabių jaunuolių, viskas apsivertė aukštyn kojomis… Atsirado daugybė protingesnių už mane, o aš tapau vidutinybe… Tačiau taip atsitiko ne dėl to, kad pradėjau mažiau stengtis. Nors mokausi tikrai daugiau bei atsakingiau negu mokykloje, iš atsiskaitymų gaunu vos 7-8… Suprantu, kad įstojau į prestižinę specialybę ir kad studijuoti universitete yra kur kas sunkiau negu mokykloje… Tačiau vis tiek man pasidaro labai skaudu, kai įdedu tikrai daug darbo ir vis tiek negaunu aukščiausių įvertinimų, o mano grupiokai, kuriems sekasi geriau, gali džiaugtis puikiais pažymiais… Nuo viso šito mane apėmė depresija, dėl patiriamų neigiamų emocijų pradėjau dažnai sirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis… Jaučiu, kad pamažu nykstu savyje… Dėl to ir norėčiau paklausti, kaip pagaliau susitaikyti su tuo, kad jau niekada nebebūsiu viena iš geriausių, kokia buvau anksčiau?

paklausė 2023 Grd 20 Depresija anonimas

1 Atsakymas

Labas!

Ačiū, jog ieškodama atsakymų kreipeisi į mus.

Savo laiške pasakoji, jog studijų laikotarpiu, paskutinius tris metus, susiduri su nerimu, kurį sukelia tavo akademinių pasiekimų pokytis. Kai mokeisi mokykloje, pažymiai būdavo tarp 9 - tų ir 10 - kų, dalyvaudavai mokslo olimpiadose, užimdavai prizines vietas. Viskas pasikeitė, kai pradėjai mokytis universitete - farmacijos specialybę. Pastebėjai, jog kartu su tavimi mokosi itin gabūs studentai, iš atsiskaitymų pradėjai gauti 7 - us ir 8 - us, universitete mokytis tapo sunkiau nei mokykloje. Skaitydamas tavo laišką, galiu stebėti, jog šiuo metu jauti didelį nusivylimą - įdedi daug pastangų, kai reikia mokytis, tačiau negali pasiekti norimo rezultato. Iš to kyla daug neigiamų emocijų - nusivylimo jausmas, depresiška nuotaika, padažnėję susirgimai lėtinėmis ligomis, rašai, jog jautiesi taip, lyg nyktum savyje. Klausi, kaip galėtum susitaikyti su mintimi, jog daugiau niekada nebūsi viena iš geriausių, kokia buvai anksčiau.

Galiu tik įsivaizduoti, ką turėjai patirti pastaruosius tris metus, galima sakyti, jog tai buvo tavo identiteto lūžis, nauja patirtis su kuria neteko susidurti besimokant mokykloje. Atsakydamas į tavo laišką, norėčiau pradėti nuo tavo žinutės paskutinio teiginio: „...daugiau niekada nebūsiu geriausia“ - būtų prasminga, jei ateityje pavyktų vengti tokių įsitikinimų. Daliniesi mintimi, tam tikra iliuzija, jog daugiau niekada gyvenime nebūsi geriausia. Tačiau iš tikrųjų tu nežinai, kokia būsi ateityje. Galbūt tavęs laukia Nobelio premija už išrastą naują vaistą, kuris padės žmonijai. Būtų prasminga pasistengti gyventi čia ir dabar. Dažnai galvojant apie ateitį, galima išgyventi nerimo jausmą. Taip pat svarbu pasistengti suprasti, jog pažymiai tavęs, kaip asmenybės, neapibrėžia, tu esi daugiau nei puikus pažymys iš organinės chemijos ar genetikos. Tu esi viena iš 8 milijardų žmonių - turi išskirtinį mąstymą, asmenybę, esi protinga - būtent tai tave daro ypatinga ir vertinga. Suprantama, jog kiekvienas iš mūsų norime gauti kuo geresnius įvertinimus, bet pažymys neatspindi tavo tikrosios vertės. Svarbu patyrinėti savo praeitį, galbūt mokyklos laikais buvai pastebėta tėvų, artimųjų, mokytojų ir draugų tik todėl, kad puikiai mokeisi, bet žmogų įdomiu daro ne tik jo gebėjimas gerai mokytis, bet turtinga bendra asmenybė, pagalvok, ką dar savyje nešioji be gebėjimo puikiai mokytis - kokie tavo pomėgiai, užsiėmimai, aistra už universiteto ribų, kažkas, kas nebūtų susiję su akademine veikla.

Kalbant apie tavo specialybę, man, kaip vaistinės klientui, tikrai nerūpi, kokį pažymį 1996, 2013 ar 2017 metais gavo vaistininkė (-as) - 7 ar 10, man rūpi specialisto nuoširdumas, jo (-s) noras padėti ir turimos žinios, beje - puikūs pažymiai ne visada reiškia puikių žinių. Panašiai galvoju apie gydytojus, dėstytojus, teisininkus, režisierius ir kitus specialistus. Galbūt Cum Laude ar Magna Cum Laude diplomas ir atrodo gražiau nei įprastas - be pagyrimo, tačiau šiuos diplomus skiria tik popieriaus spalva, tai nereiškia, jog tokį diplomą gavęs studentas turės gražesnę, laimingesnę ar vertingesnę ateitį. Pasaulyje yra daugybė įrodymų, kurie parodo, jog akademiniai pasiekimai, aukščiausi pažymiai nėra būtinas atributas dideliems pasiekimams gyvenime. Agata Kristi, rašydama savo detektyvus, darydavo grubias gramatines klaidas, bet tai jos nesustabdė nuo >2 milijardų parduotų romanų kopijų visame pasaulyje. LR prezidentas Gitanas Nausėda neseniai prisipažino, jog baigęs mokyklą neišlaikė matematikos valstybinio egzamino, bet tai jo nesulaikė nuo tapimo valstybės prezidentu. Tokie milijardieriai ir didžiųjų pasaulinių kompanijų įkūrėjai, kaip Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg yra metę universitetą, nes suprato, jog baigti mokslai universitete nereiškia užtikrintos ateities. Bill Gates yra pasakęs, jog mokydamasis universitete yra neišlaikęs tam tikro dalyko egzamino, tačiau jo kurso draugas, kuris puikiai išlaikė visus egzaminus, po kelių metų dirbo inžinieriumi Microsoft įmonėje, o pats Bilas buvo šios kompanijos įkūrėjas. Panašių istorijų yra visa galybė, būtent šios patirtys įrodo, jog puikių pažymių siekimas neužtikrina aukštų pasiekimų ir vidinės laimės.

Savo laiške taip pat mini, jog tavo grupiokai mokosi geriau už tave. Būtent dėl lyginimosi su kitais gali kilti depresiškumo jausmas ir bloga savijauta. Būtų prasminga, jei pavyktų lygintis ne su kitais žmonėmis, o su savimi pačia. Visi mes, žmonės, esame skirtingi, mūsų smegenų struktūra, motyvacija, gebėjimai yra itin skirtingi, vienam žmogui gali užtekti anatomijos vadovėlio tam tikrą skyrių perskaityti vieną kartą ir toks studentas gebės atsimins visą informaciją, kitam studentui tą patį skyrių reikia skaityti 30 kartų ir vis tiek gali būti, jog ne visa informacija bus atgaminama atsiskaitymo metu. Ir tai yra normalu. Konfucijus yra pasakęs - jei patalpoje esi protingiausias žmogus, tau reikia pakeisti patalpą, nes nieko naujo neišmoksi.

Natūralu, kad reikia daugiau laiko ir asmeninio darbo, kad pavyktų keisti požiūrį į tavo aprašytą situaciją, tačiau šios kelionės pradžia galėtų būti psichologo kabinete. Jei farmaciją studijuoji viename iš Lietuvoje esančių universitetų - Lietuvos sveikatos mokslų universitete ar Vilniaus universitete, visada gali kreiptis į šiuose universitetuose dirbančius psichologus, kurie studentams teikia nemokamas konsultacijas. Apie tai plačiau gali pasidomėti šiose nuorodose:

LSMU: https://lsmu.lt/studijos/studentams/studentu-gerove-ir-savijauta/psichologine-pagalba/

VU: https://www.mf.vu.lt/galimybes/psichologo-konsultacija#psichologiniu-konsultaciju-kabinetas

Jei jausi, jog nori pasikalbėti bet kuriuo paros metu, visada gali kreiptis į Jaunimo liniją - 8 800 28888

Jei mėgsti kiną, rekomenduoju pažiūrėti filmą - Gerasis Vilas Hantingas (angl. Good Will Hunting). Tai pat gali pasiklausyti Dialogas tinklalaidės 50 epizodo - Pasiekimai.

Linkiu sėkmės ir vidinės ramybės.

Lukas

atsakytas 2023 Grd 27 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

568 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų