"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Man 15 ir nežinau ka daryti.  Per mamą aš nekenčiu savo kūno.
paklausė 2023 Bir 17 Tėvai ir vaikai anonimas

1 Atsakymas

Labas,

Noriu padėkoti tau už drąsą, jog parašei mums ir pasidalinai savo mintimis bei išgyvenimais. Savo laiške rašai, jog tavo tėvai, o ypač mama, yra labai griežti. Jauti, jog savo elgesiu mama tave skriaudžia, dėl jos netinkamo bendravimo pradėjai nekęsti savo kūno. Nežinai, ką daryti, klausi, kaip galėtum pasielgti?

Man labai gaila ir liūdna girdėti, jog tau tenka patirti emociškai žalojantį tėvų elgesį. Tėvai yra tie žmonės, kurie turėtų suteikti saugumą, paramą, rūpestį, šilumą, turėtų tave priimti tokią (-į), kokia (-s) esi. Deja, bet savo tėvų pasirinkti mes negalime, kartais tenka gyventi su tokiais tėvais, kokius turime. Bet tai nereiškia, jog turi priimti viską, ką jie tau sako. Kitą kartą prisimink, kad kai mama kartos įžeidžiančius žodžius ar frazes, pasistenk suprasti, jog šie žodžiai nėra apie tave. Tai kalba mama, kuri, gali būti, jog pati anksčiau nesulaukė pripažinimo, švelnumo, saugumo ar pagarbos iš savo tėvų, ar kitų jai svarbių žmonių, kurie turėjo tai užtikrinti. Pasistenk suprasti, jog tau nereikėtų prisiimti atsakomybės už tėvų veiksmus ar žodžius. Kartais tėvai, kurie yra emociškai nesubrendę, gali būti linkę į manipuliaciją, šiuo veiksmu tėvai gali norėti, kad jų vaikas juos padarytų laimingais ar kitaip išpildytų jų norus, bet tu to daryti neprivalai. Svarbu stengtis nubrėžti ribas ir paaiškinti tėvams, jog po jų išsakytų žodžių tu jautiesi blogai, tokia tėvų komunikacija tau sukelia neigiamas emocijas ir nusivylimo jausmą - tiek savimi, tiek jų elgesiu.

Taip pat svarbu priimti faktą, jog mes neturime galimybės pakeisti savo tėvų, jei jie patys to padaryti nenori ar negali. Vaikai dažnai stengiasi tai padaryti įvairais būdais, mintyse viliasi, jog santykis tarp jų ir tėvų vieną dieną pasikeis, bus teigiamas, atviras ir pripildytas meilės, bet dažnu atveju tai būna fantazija, kuriai ne visada lemta išsipildyti, o visos įdėtos pastangos tampa bevaisėmis. Geriau šį laiką ir pastangas investuoti į asmeninį augimą ir naujų bei sveikų santykių kūrimą su kitais žmonėmis. Noriu priminti, jog pasaulis už namų durų nėra toks, kokį gali jausti ir girdėti savo namuose šiandien. Pasaulis ir gyvenimas už namų ar mokyklos sienų gali būti gražus, šviesus ir priimantis. Tu turi pilną teisę ir atsakomybę kurti tokį gyvenimą, kuriame nebūtų žmonių, kurie tave skaudintų ir įžeidinėtų.

Savo laiške rašai apie dabartinį savo kūno suvokimą, mini, jog dėl mamos žodžių pradėjai jausti neapykantą savo kūnui. Šiuo metu tau yra 15 metų - paauglystės periodas - tai laikas, kai kūnas keičiasi, koks jis yra šiandien, nereiškia, kad bus toks pats po pusės metų, vienų metų ar kelių. Ir būtent šiuo metu jis yra normalus ir pakankamas. Galiu suprasti, jog yra labai sunku girdėti kritiką iš artimiausių žmonių - tėvų, bet jei tu esi patenkinta (-s) savo kūnu, nėra svarbu, ką apie tai galvoja tėvai, draugai, artimieji ar visuomenė. Svarbiausia, jog tau yra gera būti savo kūne ir matyti jį veidrodyje, o kitų žmonių nuomonė apie tave yra tik jų pačių pasaulio ir patirčių atspindys.

Klausi, kaip galėtum pasielgti šioje situacijoje. Būtų prasminga ir naudinga kreiptis į mokykloje dirbantį psichologą. Svarbu, kad papasakotum suaugusiam žmogui, kaip jautiesi ir kaip su tavimi elgiasi tavo tėvai. Jų elgesys nėra priimtinas, todėl svarbu ieškoti pagalbos šaltinių, kurie galėtų padėti nutraukti tokį tėvų elgesį. Šiuo metu mokykloje atostogos, bet ten dirbantys žmonės galbūt yra pasiekiami, pabandyk susisiekti su mokyklos administracija, galbūt internetiniame mokyklos puslapyje rasi psichologo kontaktus. Taip pat visada gali kreiptis į Vaiko teisių liniją numeriu 8 800 10 800 arba el. paštu konsultacijos@vaikoteises.lt, linijos konsultantų darbo laikas: I–IV 8.00–19 val.; V 8–18 val. Jei norėtum pasikalbėti su žmonėmis, kurie galėtų tave išklausyti, visada gali paskambinti Jaunimo linijoje dirbantiems savanoriams, skambinti gali bet kuriuo paros metu numeriu 8 800 28888.

Jei turėsi laisvo laiko ir norėsi pasiklausyti kitų žmonių pasakojimų ir psichologų įžvalgų apie gyvenimą su tėvais, kurie nemoka kurti sveiko ryšio su savo vaikais, rekomenduoju kelias tinklalaides ir jų epizodus:

1. NARA - Santykiai su tėvais - santykiai su savimi - https://open.spotify.com/episode/4uuLLCLa98n7I89MpzReN8?si=5276c2147d66402b

2. Ai, viskas gerai... - Toksiški. Tėvų ir vaikų santykiai. Su terapeute Brigita Kaleckaite ir Timūru Augucevičiumi - https://open.spotify.com/episode/0exh6avjIpCyPd29jPfXD1?si=e77d439ca40946b1

3. Jau dabar - Tėvai ir kaltė - https://open.spotify.com/episode/4EbFQEbtCLIF2by8GUo7KL?si=9905497f91d14023
 

Beata Tiškevič yra pasakiusi - „Tiem, kam nepasiekiamas tavo vidus, ilgai ir nuobodžiai krapštys tavo paviršių. Linkiu sėkmės ir drąsos išsakyti, kaip jautiesi. Pirmą žingsnį jau žengei - puikiai padirbėjai!

Lukas

atsakytas 2023 Bir 26 Lukas
redaguotas 2023 Bir 26 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

568 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų