"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Sveiki!

Rašau, nes esu labai pasimetus savyje. Aš pati sau labai įkyrėjau, nes gyvenu tokiais periodais. Vienu momentu netikėtai atsiranda motyvacija kuri daugiausia trunka savaitę, o po jos esu nusivylusi savo mokslo rezultatais, nors pažymiai vieni geriausių klasėje, savimi nusiviliu kai pajaučiu, kad kažko nemoku. Keisčiausia tai jog jaučiuosi blogai turėdama gerą pažymį, kai pastebiu, kad iš kurio nors dalyko, kažko imu nesuprasti. Labai bijau dėl savo ateities ir nuolatos save graužiu, nes ne viską mokų idealiai. Stipriai save graužiu už padarytas klaidas. Kartais tiek įsibaiminu, jog susikuriu problemų sau ten kur jų visai nėra. Labai giliai priimu kitų nuomone apie save, nors tie žmonės visai manęs nepažįsta. Šiuo metu, o ypač po atostogų man visiškai nėra motyvacijos ar noro, ką nors daryti, pastebėjau, jog aplamai nieko nebenoriu daryti ar ko siekti. Manau visa tai todėl, kad esu labai savimi nusivylusi ir atrodo jei ką imčiau mokytis, tai veltui, nes vis vien daugelio dalykų pavyzdžiui iš chemijos nemoku.sad Ankščiau labai motyvuodavo darbus atlikti, pažymėtos varnelės, nes darbų nebelikdavo. Tačiau dabar tai manęs visai nemotyvuoja kai žinai jo darbų sąrašas kurį atlikai šiandien rytoj bus ilgesnissad Kartais ko nors nespėjus atlikti, arba tiesiog tingėjus labai graužia sąžinė, kad psichologiškai ima veikti. Sąžinės graužatis, net didesnė, nei pats tingėjimas.

                                                                                                                                                                                

     Iš anksto dėkoju už atsakymą.                                                                                                                        

paklausė 2021 Sau 19 Motyvacija Deimantė

1 Atsakymas

Laba diena,

Ačiū, kad rašote. Iš laiško suprantu, kad esate vyresniųjų klasių moksleivė. Suprantu, kad Jūs turite sau aukštus lūkesčius: turite viską mokėti, viską žinoti, ir puikiai mokėti, geram pažymiui ir pan. Kažkiek girdisi apie nepasitikėjimą savimi, esate linkusi nuvertinti save: ,,jei ir gaunu gerą pažymį, jaučiuosi blogai, nes atrodo, kad kažko vis tiek imu nesuprasti“. Turbūt labai svarbu suprasti, iš kur tas vidinis kritikas pas jus, kad save taip spaudžiate ir nuvertinate? Iš kur kilęs nusivylimas, nepasitenkinimas savimi? Svarbu atrasti priežastis. Nes motyvacija stabdo nepasitikėjimas savimi, per dideli sau lūkesčiai ir pan. 

Dauguma mokslininkų, tiriančių̨ veiklos motyvacijos problemą, išskiria dvi pagrindines mokymosi motyvacijos rūšis: vidinę ir išorinę̨. „Vidinė motyvacija – tai noras būti veiksmingam ir veikti dėl pačios veiklos”. „Išorinė̇ – tai siekis išorinio atlygio arba noras išvengti bausmės” (Myerrs, 2000). Taigi „išoriniai motyvai sužadina žmogui siekį įsigyti dar neturimą objektą̨ arba, atvirkščiai, išvengti jo”. Vidiniai – yra susiję̨ su teikiamu pasitenkinimu jau turimu objektu, kurį norima išsaugoti, arba nepatogumais, kurių norima atsikratyti. Galima sakyti, kad vidinė motyvacija kyla iš̌ žmogaus vidinio poreikio, paskatų̨, norų ir troškimų̨. Kiekvienas žmogus jaučia potraukį tobulėti, tik ne visi, dėl vienų ar kitų priežasčių̨, (išorinio poveikio nebuvimo ar neigiamų nuostatų, gyvenimo sąlygų̨) gali jį realizuoti. Išorinė motyvacija yra visuomenės, aplinkybių̨, nuostatų, pareigų ir kitų išorinių̨ jėgų̨ spaudimas, verčiantis žmogų̨ elgtis vienaip ar kitaip. 

Kiekvienas žmogus siekia, kad jį kiti pripažintų̨, mylėtų̨, pasitikėtų̨ ir priimtų tokį, koks jis yra. Savigarbos motyvas ypač̌ išryškėja paauglystėje ir jaunystėje. Šiuo periodu žmogui savigarbos motyvas stiprina pasitikėjimą̨ savimi, pajėgumą̨, išsitikinimą̨, kad esi kitiems reikalingas ir naudingas. Apribojus šiuos siekius, žmogus išgyvena bejėgiškumą̨ ir menkavertiškumą̨, kadangi jis negali siekti svarbiausių tikslų, daryti tai, ką jis pajėgia. 

Šiame karantino laikotarpyje, tikrai daug kam krenta motyvacija, nes visas gyvenimas vyksta kitaip, kitokia skatinimo sistema, kitokia konkurencija, kitokie tikslai. Bet kokiu atveju reikia sustoti ir permąstyti, kas gi vis dėlto Jums kelia nusivylimą savimi, kas Jūsų nepastebi, neįvertina? Dėl ko Jūs apskritai mokotės ir ką nors darote? Ko Jūs norite ateityje pasiekti, kaip gyventi? Kas Jums teikia pasitenkinimą? Dar labai svarbu ir rinktis tokias veiklas, kurios Jums patinka, kas Jums sekasi, tuomet jose bus ir rezultatai geresni, tuomet ir savęs vertinimas bus geresnis.

Linkiu ieškoti prasmės savo veikloje, vertinti net mažus savo pasiekimus, ir žinoti, kad Jūs neturite visko žinoti ir visko mokėti tobulai. Žmogus tik klysdamas gali tobulėti, ir reikia mokėti priimti savo klaidas, kaip pamokas.

 

atsakytas 2021 Sau 24 Sigita
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų