"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Šiais metais baigiu muzikos mokyklą.Turėčiau stengtis, ruoštis, groti, bet noro nėra. Neišeina dirbti taip, kaip anksčiau. Bent pagrojus kokį pusvalandį, jau labai apsidžiaugiu, "užkabinu sau medalį". Kaip pasisemti moktyvacijos tokiems dalykams, kurių nemėgsti?

paklausė 2018 Kov 19 Motyvacija anonime

1 Atsakymas

Labas,

Ačiū Tau už laišką ir kad pasidalinai savo problema. Suprantu, kad šiuo metu esi praradusi motyvaciją savo mokslams muzikos mokykloje ir dėl to Tau sunku. Sprendžiant iš to, kad ieškai būdų, kaip ir vėl susigražinti ankstesnes jėgas ir norą mokytis, nenori nuleisti rankų, spėju, kad Tau svarbu tai, ką Tu darai, o kartais tai ir yra esminis raktas – prasmės atradimas savo veikloje.

Kartais būna toks keistas paradoksas, kad netenkame noro, jėgų ir ryžto kažką daryti būtent tada, kai jau esame beveik pasiekę finišo liniją (Tu sakai, kad tu šiemet kaip tik baigsi mokslus muzikos mokykloje, tai ir yra Tavo finišo linija). Pradžioje, regis, turėjome ir noro ir jėgų, bet staiga viskas išgaravo. Taip atsitinka dėl įvairių priežasčių:

  • Viena, tai gali būti tiesiog nuovargis, kurio galima išvengti pakeičiant aplinką, veiklą. Pvz. duok sau kelias dienas pailsėti nuo įkyrių minčių, nuo ruošimosi atsiskaitymams, tiesiog pabandyk atsijunkti nuo nuolatinio savęs vertimo ruošimuisi. Vietoj to, pažiūrėk gerą įkvepiantį filmą ir po pertraukėlės bandyk vėl pradėti viską iš naujo. Kartais mus tereikia minutėlės atsikvėpti.
  • Antra, mus kartais apima baimė, nes nežinome, kas bus, ką darysime, kai pasibaigs tai, į ką investavome tiek daug laiko ir pastangų (mokyklos baigimas). Gal padėtų nusipiešus sau viziją – ko Tu tikiesi pasiekti, baigusi mokyklą? Kartais svajonė dėl ateities vėl gali šliukštelėti naujų jėgų.
  • Trečia, nenoras užbaigti gali pradėti kilti ir dėl to, kad mūsų veikla mūsų akyse netenka prasmės, tikslo – mes nebežinome, kodėl mes tai darome ir ką mes darysime su galutiniu rezultatu. Čia man ir užkliūva žodelis „turėčiau“. Mes dažnai liepiam sau daryti dalykus nelabai susimąstydama, kam ir kodėl mes tai darome, tiesiog duodame sau įsakymus – Tu turi padaryti tą ir aną, o gilesnė mūsų veiksmų ir pasirinkimų prasmė lieka neaiški. Gal gali išskirti, dėl ko pradėjai eiti į muzikos mokyklą? Ar tai buvo dėl savęs pačios ar kitų norai? Jeigu tai daroma dėl kitų, o ne savęs, motyvaciją veiklai tikrai gali ateiti sunkiai.
  • Galiausiai, gal taip yra todėl, kad jauti monotoniją moksluose, gal nebesijauti įkvėpta, nebeturi jokių iššūkių, tarsi pasiekei tą lygį, kai viskas jau žinoma ir tik kartoji ir kartoji tai, ką jau mokeisi? Gal verta apie tai pasipasakoti savo kuriai nors iš mokytojų? Gal jis/ji Tau padės šiuo atveju, gal paįvairins Tavo užduotis?  Taip pat, gal žinai, kaip mąsto kiti klasės draugai? Gal ir kiti jaučiasi pasiekę tokią pat stadiją, kai sunku save motyvuoti toliau ruoštis? Aš galvoju, kad gal kartu būtų lengviau, gal galėtumėte praktikuotis drauge, taip būtų daug smagiau ir galėtumėte vienas kitą esant reikalui pastūmėti.

Klausi, kaip „pasisemti motyvacijos tokiems dalykams, kurių nemėgsti“ – iš Tavo suformuluoto klausimo, man tada kyla toks įspūdis, kad Tu klausi dėl konkrečiai nemėgstamų dalykų, bet tai nereiškia, kad Tau apskritai niekas nepatinka iš to, ką veiki muzikos mokykloje? Dėl ko aš toliau ir mąstau, kad ten visgi dar yra kažkas, ką Tu mėgsti veikti? Pabandyk susikoncentruoti ties tuo, kas Tau būtent yra ‚prie širdies‘, kas Tave uždega ir Tau patinka, kas Tave pavedėjo pasirinkti muzikos mokyklą pirmoje vietoje. Užsirašyk visą tai ir gal kai turėsi prieš akis konkrečius pliusus, atsiras ir motyvacija toliau siekti savo tikslų.

Tačiau smagu pastebėti, kad Tu save pozityviai ragini, kad pripažįsti ir mažus žingsnelius žengtus atliekant užduotis (duodi sau „medalį“ už pastangas). O kodėl to įsivaizduojamo „medalio“ nepavertus tikra  dovanėle sau - pvz. šokolado gabaliuku ar pasivaikščiojimu lauke. Siekiant tikslų, pozityvus paskatinimas itin svarbus.

Pabaigiant, norėčiau pasidalinti keletą nuorodų motyvacijos tema. Štai pavyzdžiui čia yra atsakymas į kito skaitytojo klausimą dėl motyvacijos ruošiant pamokas.

Taip pat, jeigu įvesi raktažodį ‚motyvacija‘ į mūsų puslapio (http://tunevienas.lt/) paieškų langelį, Tau išmes įvairių straipsnelių šia tema.

Taigi, suprantu, kad kartais atrasti jėgų ir noro kažką veikti gali būti nelengva, tačiau Tu gali sau padėti kalbėdamasi apie tai, kaip Tu dėl to jautiesi su tais žmonėmis, kurie gal būt yra toje pačioje situacijoje (klasės draugai, mokytojai). Taip pat, primink sau, kas Tau patinka Tavo veikloje, ir kaip tai Tau padės pasiekti savo svajonės. Tačiau nebijok ir būti su savim atvira bei nuoširdžiai pasakyti, kodėl ir kam Tu darai tai, ką darai.

Linkiu Tau jėgų ir stiprybės.

Šiltai,

Vilda

atsakytas 2018 Kov 20 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų