"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki, norėjau paklausti kaip nustoti isivaizduoti kita gyvenima? Ir ar tai yra normalu?
Lankiausi pas psichologe ir sužinojau, kad sergu depresija. Neturiu draugu, saves nemėgstu ir beproto bijau socializuotis, nemoku su žmonėm bendraut ir atrodo, kad visi manes tiesiog nemėgsta.

Bet labiausia nervuoja mintys kur isivaizduoju kita realybe, isivaizduoju nerealius dalykus, kur esu kitos, kur nebijau žmoniu, isivaizduoju kad turiu draugu, isivaizduoju kaip turiu pokalbius su tom "vaizduotėm". Kad ir kaip bandyčiau negalvoti apie jas vis tiek šios fantazijos man grižta i galva ir trugdo normaliai galvoti, susikaupti, bendrauti, dirbti.
paklausė 2023 Bir 2 Depresija Tomas

1 Atsakymas

Labas, Tomai,

Ačiū už nuoširdų ir atvirą laišką. Jame gausu  nerimo ir liūdesio, susirūpinimo dėl savęs. Rašai, jog neseniai lankydamasis pas psichologę sužinojai, jog sergi depresija ir atpažinai tai patvirtinančius požymius: neturi draugų, nemyli savęs, bijai ir nemoki bendrauti su kitais, manai, jog tavęs kiti nemėgsta. Taip pat rašai apie savo mintis, susijusias su kitos realybės įsivaizdavimu. Įsivaizduoji save kaip turintį draugų ir mokantį bendrauti. Deja, šios mintys tave vargina ir trukdo normaliai kasdienei veiklai.

Pirmiausia, tai norėtųsi atreaguoti dėl diagnozės. Diagnozė – tai ne etiketė, kurią užklijuojame sau ir nebegalime nusiimti. Veikiau tai turėtų būti kaip nuorodos į kelią savęs pažinimo link. Normalu, jog tavo išvardinti depresijos požymiai tave slegia, sukelia nemažai minčių, apmąstymų, galbūt netgi norą keistis ir tapti kitokiam. Ne tik žinojimas apie savo trūkumus, bet ir jų patyrimas iš tiesų vargina.

Tavo aprašytos fantazijos apie kitokį save gali atskleisti, jog tu pakankamai dažnai galvoji apie savo trūkumus ir trokšti, kad jie virstų privalumais. Mūsų užslėpti troškimai, dėl kurių nerimaujame ir virsta fantazijomis arba sapnais. Manau, jog tai visiškai normalu ir žmogiška. Kiekvienas žmogus dažniau ar rečiau patiria fantazijas, kurios leidžia užsimiršti, pailsėti. Taigi įsivaizdavimas savęs kitokiu ar kitaip besielgiančiu yra pirmas žingsnis pokyčio link. Visgi rašai apie fantazijas, kurios tave vargina. Panašu, kad tai – nuolat besikartojančios automatinės mintys, kurios neturi prasmės.

Kas liečia obsesijas, t.y. įkyrias mintis, verta žinoti, jog kuo daugiau jų vengsime ar norėsime atsikratyti, tuo įkyresnės jos taps. Taigi pirmas žingsnis, norint sumažinti įkyrias fantazijas – tai jų nevengti ir pasistengti jas priimti, su jomis išbūti. Įsivaizduok, jog mintys – tai plaukiantys debesys, kurie ateina ir išeina, nuolat keičiasi. Gali įsivaizduoti savo fantazijas kaip debesis, kurie nuplaukia tolyn arba kaip automobilius, nuvažiuojančius į tolį.  Neprisirišti prie minčių padeda ir jų nevertinimas, neutralus ir ramus reagavimas.

Be to, įkyrios mintys gali pradėti varginti ir dėl patiriamų emocijų, kurios lydi mintis. Pavyzdžiui, jei fantazijos aplanko gana dažnai, galite pradėti jų bijoti, vengti, bandyti jas nustumti į šalį, galvodamas, kai tai nenormalu. Taigi pirmiausia, susidūrus su fantazija, kuri dažnai ateina į galvą, reikėtų reaguoti ramiai, arba visiškai nesureaguoti. Iš pradžių tai padaryti gali būti sunku, tačiau kviečiu nepasiduoti ir praktikuoti savo fantazijų ignoravimą dėmesį sutelkiant kitur, pavyzdžiui į mėgstamą veiklą.

Juk mes patys nusprendžiame, kur dėmesį sutelkti, o kam dėmesio neskirti išvis. Mes galime galvoti tai, ką norime ir kaip norime. Tik kartais imame galvoti priešingai. Tampame bejėgėmis aukomis ir taip palaikome savo depresyvią būseną. Nors galimybės ir jėga bei stiprybė slepiasi dar neatrastos mūsų viduje.

Esame tuo, kuo tikime, kad esame. Tačiau niekada ne per vėlu  savo tikėjimą pakeisti. Jei galite bendrauti ir būti drąsus savo vaizduotėje, galite tai padaryti ir realybėje.

Kviečiu kas vakarą pildyti savo dienos teigiamų įvykių sąrašą. Kas vakarą pagalvok ir parašyk tris dalykus, dėl kurių gali pasidžiaugti ir pasididžiuoti savimi. Nepamiršk tai daryti mažiausiai vieną mėnesį. Per mėnesio laikotarpį turėtų susiformuoti įprotis apie save galvoti teigiamai.

Gali išbandyti ir relaksacijas, padėsiančias atsipalaiduoti: https://www.internetiniszurnalastau.lt/ramybs-kampelis

Jei reikia papildomos pagalbos, kviečiu kreiptis į psichologą arba šiais tel. nr.: https://bpc.lrv.lt/lt/svarbi-informacija-1/emocine-ir-psichologine-pagalba-telefonu

Linkiu stiprybės ir meilės sau,

Martyna

atsakytas 2023 Bir 15 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

568 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų