"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

sveiki. Norėčiau patarimų kaip elgtis. 9 metų vaikas duotus pietums pinigus leidžia ne pagal paskirtį (perka traškučius, įvairius gėrimus ir pan.). Prisižada, kad to daugiau nebus, tačiau kitą dieną vėl tas pats....Paskutinis "lašas" - buvo duoti pinigai pratyboms, iš vakaro susitarta, kaip bus išleista grąža, tačiau visi  pinigai buvo vėl tiesiog prapirkti (pavaišinti draugai, išleido 10 eur).....Ką daryti? Kaip kalbėti ir tartis? ar mėgstamų būrelių apribojimas nebūtų per ne lyg didelė bausmė? ačiū

paklausė 2020 Sau 20 Tėvai ir vaikai Irma

1 Atsakymas

Sveiki. Džiaugiuosi, kad pasitikėjote mumis ir pasidalinote savo sunkumais.
Visų pirma noriu pasidžiaugti, kad bandote spręsti Jums nepatinkančią situaciją ir kaip suprantu su sūnumi apie tai kalbate nuolat. Tik bėda ta, kad tas kalbėjimas neduoda norimų rezultatų. Tam, kad vaikas pradėtų elgtis taip kaip norite būtina jam žinoti aiškias taisykles ir ribas, kurių nesilaikymas užtraukia tam tikras pasekmes.
Geriausia jeigu taisykles susikurtumėte kartu. Atsisėskite kartu visi šeimos nariai ir aptarkite kokių taisyklių susitariate laikytis. Pvz. Už pietums skirtus pinigus galima pirkti tik... Arba grąžą visada privaloma parnešti namo ir t.t. Labai svarbu, kad kuriant taisykles nebūtumėte emociškai susijaudinę, jas kurtumėte ramiai ir be moralizavimų apie tai kas anksčiau jau yra nutikę. Taisyklės galioja būsimam, o ne buvusiam elgesiui. Sukurtas taisykles geriausia būtų užrašyti ant popieriaus ir pakabinti matomoje vietoje. Sukūrus taisykles būtina aptarti kas nutiks jei vaikas nesilaikys sukurtų taisyklių. Leiskite jam pačiam pasiūlyti galimas bausmes. Kartais jos būna daug sunkesnės nei, kad tėvai sugalvoja. Jeigu vaikas savo bausmių nesiūlo, pasiūlykite savo variantus. Mano nuomone, būrelių lankymo ribojimas nėra per griežta bausmė. Jeigu sūnus juos iš tikrųjų labai mėgsta bus stiprus motyvas keisti elgesį. Galvojant bausmes svarbu, kad bausmė būtų konkreti, apribojimas dalykas būtų svarbus vaikui ir bausmė turi būti skirtakonkrečiam laiko tarpui. Pvz. Jei taisyklių nebus laikomasi sūnus negali eiti tą ar tą būrelį 1 savaitę ar 1 kartą ir pan. Arba visą savaitę negalima naudotis plančiate ar pan.

Tuomet kai taisyklės ir bausmės apgalvotos labai svarbu kuo nuosekliau jų laikytis. Jeigu sūnus nesilaiko taisyklių Jūs turite taikyti bausmes. Ir jokių būdu nedaryti jokių išimčių! Nes sūnus tikrai bandys pakeisti pačią bausmę ar sutrumpinti jos galiojimo laiką. Nepamirškite kaip galima bus tikėtis, kad sūnus laikysis taisyklių ir duoto žodžio, jei  Jūs nesilaikysite savo žodžio taikant bausmes (t. y. Jas keiskite ar trumpinsite).
Bausmės ir taisyklės gali ar netgi turi būti kas kažkiek laiko peržiūrimos ir koreguojamos, bet jau būsimam elgesiui, o ne buvusiam.
Nuosekliai laikantis susitarimų tikiu, kad pasieksite norimą sūnaus elgesio pokytį.

Stiprybės ir nuoseklumo siekiant tikslo.
Rasa
atsakytas 2020 Sau 21 Rasa U.
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų