"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Man 46 metai. Buvo sunki vaikystė su nemylinčiais ir žodžiais bei diržu smurtaujančiais tėvais. Dabar gyvenu darnioje šeimoje.
paklausė 2017 Rgs 21 Stresas Insomnia

1 Atsakymas

Labas Insomnia,

laiške rašai, kad Tavo vaikystė buvo sunki ir patyrei mažai meilės iš tėvų, kurie buvo smurtaujantys ir kontroliuojantys. Kaip suprantu, Tau teko patirti ne tik žodinį, bet ir fizinį smurtą, kuris, numanau, jog turėjo įtakos Tavo tolimesniam gyvenimui ir raidai. Galiu suprasti, jog prisiminimai iš vaikystės Tau neatrodo patys šilčiausi ir geriausi, tačiau kartais patirtys, kurios pasitaiko mūsų gyvenimuose, suteikia mums vidinės stiprybės viską išgyvenus. Laiške pamini ir tai, kad šiuo metu gyveni darnioje, saugioje šeimoje. Manau, kad tai rodo, jog gyvenimas turi pusiausvyrą - vaikystėje iškentėjai sunkumus ir dabar susikūrei bei atradai šeimą, kurioje gali jausti meilę ir šilumą, ko nebuvo anksčiau.

Tavo laiško pagrindinis klausimas yra susijęs su nemiga, mini, jog be vaistų pagalbos užmigti nepavyksta, išbandžius jogą, meditaciją bei įvairias žoleles, nemiga nemažėja. Šiuo atveju, lieka neaišku, kas vyksta Tavo gyvenime, ir iš ko kyla nemiga, ar lankaisi pas psichologą. Visgi, svarbu pirmiausia išsiaiškinti nemigos priežastis, dažnai jos būna ir psichologinės, tokios kaip patiriamas stresas, emocijų perteklius, įtemptas galvojimas, nerimas, gyvenimo sunkumai. Nemiga susijusi ir su gyvenimo būdu, netinkama dienotvarke („naktinėjimas prie kompiuterio, televizoriaus ar miegojimas dienos metu). Alkoholio, rūkymo, kitų psichotropinių medžiagų vartojimas taip pat paveikia miego režimą. Svarbu paminėti, jog ir piknaudžiavimas kofeinu, energetiniais gėrimais turi įtakos miego sunkumams. Dažnai nemigos priežastis gali būti pasyvus gyvenimas - mūsų miego ritmą valdo biologinis laikrodis, kuris veikia 24 valandų darbo ciklais, tad natūralu, kad po intensyvesnės veiklos dieną, mes galime jaustis vakare pavargę ir lengviau užmigti. Viena iš dažniausių lėtinės nemigos priežasčių gali būti užsitęsusi stresogeniška gyvenimo situacija (tarpasmeninių santykių problemos, didelis darbo krūvis, finansinės problemos, teisminiai ginčai, sunkios nepagydomos kūno ligos, gyvenimas slegiant nuolatiniam kaltės jausmui, sąžinės priekaištai). Akivaizdu, kad nemigos priežastys priklauso nuo Tavo gyvenimo, kurį šiuo metu gyveni, tad naudinga būtų paanalizuoti, kas šiuo metu Tau neduoda ramybės, kas kelia nerimą bei stresą, ar pakankamas dienos aktyvumas. Apibendrinant, nemiga gali turėti daug priežasčių - kol jos nebus aiškios, bus sunku susireaguliuoti savo miego ritmą. Jei ši problema „įsisenėjusi“ - rašai, jog be vaistų neužmiegi 10 metų - tuomet naudinga apsilankyti pas psichologą ar psichiatrą, kuris galbūt padėtų atrasti nemigos priežastis kartu su Tavimi.

Visgi, laiške, klausiant apie nemigą, paminėjai savo vaikystę. Man iškyla klausimas, ar Tavo vaikystės patirtis gali būti susijusi su nemiga? Šiuo klausimu galiu tik spėti, tačiau įsivaizduoju, jog galbūt užmigti Tau trukdo kažkokios mintys, kurių net neina tiksliai įvardinti. Tikiu, kad tai gali varginti ir erzinti. Ilgą laiką trunkanti ar pasikartojanti nemiga gali ne tik kelti nerimą, susirūpinimą, bet gali sekinti ir fiziškai. Tokiais atvejais neretam žmogui gali padėti kokie nors paprasti, gal net nereikšmingi ar susikaupimo bei įsigilinimo nereikalaujantys užsiėmimai, kaip antai - pabuvimas gryname ore prieš miegą, mankšta, vakarinis pasivaikščiojimas, lengvo turinio knygos paskaitymas, muzikos klausymas ar kita rami veikla. Svarbu, kad rastum tai, kas geriausiai tiktų būtent Tau, kadangi, kaip ir minėjai, išbandei jogą, meditaciją, žoleles, tačiau Tau šie būdai nebuvo veiksmingi.

Nors negaliu Tau patarti, kokių konkrečių veiksmų turėtum imtis, visgi tikiu, kad kiekvienas žmogus, geriausiai pažinodamas save, gali rasti kelių, kurie jam padėtų vėl jaustis laimingu žmogumi, tad būtent to Tau ir linkiu. Sėkmės.

Viktorija

atsakytas 2017 Rgs 21 Viktorija
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

507 klausimų
510 atsakymų
9 komentarų
146,318 vartotojų