"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki, kyla klausimų dėl seksualumo. Kiekvienas esame kūniški, bet ar kiekvienas yra seksualus (kalbu ne apie fiziologiją, o psichologiją, sąmonę)? Taip pat domina, kaip vidinis seksualumas veikia santykius su žmonėmis?
paklausė 2017 Rgs 20 Kita Smalsutytė

1 Atsakymas

Labas, Egle,
 

Pirmiausia, noriu pasidžiaugti tavo siekiu pažinti giliau save ir kitus! Tačiau vienareikšmiškai apibrėžti kas yra seksualumas - gana sudėtinga ir netikslu. Žmonių įvairovė lemia tai, kad kiekvienas, turėdamas seksualumo pradmenis (matomus lyties identifikacijos organus, vidinę savijautą, smalsumą savo ir kito asmens pažinimui, supratimą apie save bei pasaulį), savąjį seksualumą suformuoja, atskleidžia ir išreiškia skirtingai. Tai lemia skirtingą ir paties seksualumo supratimą. Pavyzdžiui, vienas seksualumą gali susieti su aiškiais kūno, fiziologijos požymiais, o kitas - būtent su psichologiniais konstruktais ar sąvokomis (pavyzdžiui, paties savojo Aš supratimu). O tai natūraliai vienaip ar kitaip paveikia ir žmonių tarpusavio santykius. Pavyzdžiui, asmuo gali suvokti vienos ar kitos lyties vaidmenį, jį siejant su tam tikrais seksualumo aspektais, o tai lems ir skirtingą bendravimą su vienu ar kitu žmogumi.

Suprantu, kad tokio pobūdžio atsakymas nėra konkretus, tačiau iš tiesų tokio pobūdžio dalykus vienareikšmiškai apibrėžti sunku. Jei klausimas lieka neatsakytas, širdyje kirba smalsumas, o galvoje kyla visokiausių klaustukų, būtų galima pagalvoti apie įvairaus pobūdžio diskusijas su artimais žmonėmis seksualumo tema. Tokiu būdu galėtum pastebėti kaip skirtingi žmonės apibrėžia seksualumą ir su kuo jį sieja savo gyvenime. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad seksualumas Lietuvos visuomenėje yra nemažas tabu, todėl svarbu tokio pobūdžio pokalbius pradėti "saugioje" aplinkoje - kai kiti asmenys nusiteikę kalbėti ne paviršutinėmis pokalbių temomis, jaučiasi drąsūs, nėra pavargę. Taip pat svarbu sau priminti, kad ne kiekvienas žmogus nori aptarinėti tokius dalykus ir gali tekti susidurti su neigiama reakcija į panašaus tipo klausimus. Būtų galima pagalvoti kas padėtų susidoroti su jausmais tokioje situacijoje. Galbūt tai galėtų būti pokalbis su žmogumi, kurio viena ar kita reakcija sukėlė tam tikrą emociją. O taip pat kartais žmonėms emocijas padeda išreikšti kūrybinė veikla, pavyzdžiui, dienoraščio rašymas ar spalvinimas.

Jei kalbėti nedrąsu su artimaisiais apie seksualumą, tačiau atsakyti į didžiuosius klausimus ypač norisi, galima skaityti literatūrą susijusią su seksualumu ar žiūrėti filmus, susijusius su šia tema. Tačiau pirmiausia pačiai sau reikėtų atsakyti į klausimą "kaip supranti seksualumą?". Tai leistų suprasti kokio pobūdžio knygos ar filmai, padėtų atsakyti į kylančius klausimus. Jei sunku pačiai sau atsakyti kaip supranti seksualumą, galima pasikonsultuoti su "išoriniu" asmeniu savo gyvenime, pavyzdžiui, psichologu. Svarbu atkreipti dėmesį, kad pokalbis su psichologu leistų jaustis drąsiau dėl konfidencialumo bei galimybės nuoširdžiai aptarti neraminančius seksualumo aspektus.

Apibendrinus, seksualumą vienareikšmiškai apibrėžti sunku, tačiau galima džiaugtis, jog jauti smalsumą bei sieki geriau pažinti save ir kitus. Linkiu dar didesnio smalsumo, kantrybės bei jėgų, ieškant atsakymų į iškeltus klausimus!
atsakytas 2017 Rgs 22 Aistė
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų