"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki. Norėjau pasiteirauti, kaip galiu padėti 15metei dukrai, kuri mokykloje vos ne paniškai bijo atsakinėti prieš klasę (kassavaitinės prezentacijos). Jai kone dingsta balsas, smarkiai plaka širdis, viską tuomet pamiršta. Kartais verkia namie, kai žino, kad tą dieną reikės kalbėt. Patyčių klasėje nėra, tai apskritai absoliučiai netoleruojama (daug metų gyvename ne Lietuvoje). Šeimoje akcentuoju mokslo svarbą, tačiau spaudimo nedarau. Tiesiog palaikau, bet labai noriu padėti. Buvom pas šeimos gydytoją, tačiau patarė tik kalbėti prieš veidrodį.
paklausė 2017 Rgs 14 Stresas kristina
redaguotas 2017 Rgs 14 kristina

1 Atsakymas

Labas, Kristina,

Suprantu, kad situacija sudėtinga ir kelianti daug įvairių emocijų ne tik tavo dukrai, tačiau ir tau. Tačiau tiesa ta, kad vieno teisingo atsakymo nėra, nes kiekvienam įveikti tokio tipo baimę padeda skirtingi būdai. Iš dalies, gydytojos rekomendacija kalbėti prieš veidrodį yra tinkama, nes leidžia išmokti tekstą, tačiau iš kitos pusės gali sukelti ir daugiau nerimo, nes mergaitė gali stebėdama save perdėtai vertinti savo atvaizdą ir galvoti, jog ir kiti mato ją lygiai taip pat besijaudinančią. Iš tiesų elgesio modeliavimas bei mokymasis yra tinkamas šioje situacijoje, tad tavo dukra galėtų tau pačiai ir kitiems šeimos nariams atlikti pristatymų repeticijas, o jūs kartu galėtumėte pasakyti kaip jai sekėsi, tačiau tokiu atveju būtų svarbu vertinti elgesį ne "kaip gerai pasakei", "kaip gražu", tačiau nurodyti konkrečius dalykus, pavyzdžiui, "tavo balsas skambėjo labai įtikinamai, nes labai aiškiai pabrėždavai svarbiausius sakinio akcentus, naudodama intonaciją". Galbūt būtų galima apgalvoti variantą, jog tą patį galėtų atlikti ir su savo klasiokėmis ar klasiokiais, su kuriais gerai sutaria ir jaučiasi rami, saugi. 

Taip pat būtų galima pasidomėti viešojo kalbėjimo menu ir subtilybėmis. Atkreipiant dėmesį į konkrečius patarimus mezgant ryšį su auditorija ir formuojant savim pasitikinčio oratoriaus įspūdį. Galbūt tai taip pat padėtų suformuoti didesnį pasitikėjimą savimi. Taip pat būtų verta pasidomėti atsipalaidavimo ir įtampos atpalaidavimo būdais, kurie leistų "nuleisti garą" prieš pat atsiskaitymą. Tai gali apimti tiek kvėpavimą (pavyzdžiui, lėtas kvėpavimas ramina širdį, o ši sulėtėjusiu darbu - smegenis), tiek fizinių pratimų atlikimą (pavyzdžiui, jei sąlygos leidžia, padaryti keletą pritūpimų).

Sėkmės!

atsakytas 2017 Rgs 15 Aistė
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų