"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
paklausė 2018 Vas 20 Depresija karolina

1 Atsakymas

Labas, miela Karolina,

Ačiū Tau, kad parašei ir uždavei klausimą. Kiek suprantu, savivertė ir išvaizda yra Tau labai svarbūs aspektai. Todėl džiaugiuosi, kad ieškai atsakymų ir nori geriau suprasti save.

Dažnai, kai yra menka savivertė, tuomet automatiškai nuvertiname savyje viską – pradedant išvaizda pabaigiant savo mintimis ir sprendimais. Viskas atrodo nepakankamai gerai, prarandamas realistiškas savęs suvokimas. Tai tarsi žvelgimas į savo atvaizdį iškreiptame veidrodyje, kuriame Tu nepanaši į save, iškreiptos Tavo proporcijos ir bruožai. Kaip atsikratyti to iškreipto veidrodžio ir priimti save tokią, kokia esi ir pripažinti savo vertę?

Pirmas žingsnis yra tikrosios priežasties dėl savo netvirtos savivertės paieškos. Tikrieji ir giliausi pokyčiai prasideda, kai suprantame ir pripažįstame, kodėl mes mąstom vienaip ar kitaip. Dažnai menka savivertė arba jos nebuvimas išsivysto dėl to, kai mus nuvertina arba neįvertina mums labai svarbūs ir brangūs žmonės. Ne visada, bet labai dažnai tai prasideda dar vaikystėje, kai reikiamu metu vaikui nėra suteikiamas pagyrimas, kai jis nuvertinamas, arba jo pastangos kvestionuojamos, kai į jį neatkreipiamas dėmesys. Tai gali palikti atspaudą visam gyvenimui – negavęs užtikrinimo dėl savo vertės iš jam svarbaus autoriteto, vaikas su amžiumi įsitikina, kad jeigu kiti jo neįvertins, tai jis automatiškai esąs nieko vertas, nesvarbu, kiek jis stengsis ir kaip gražiai atrodys.

Taigi svarbu suprasti, kada Tavo savivertė pradėjo menkėti, atsekti mažais žingsneliais iki to žmogaus ar įvykio. Nuo to taško ir pradedame keistis.

Kai sakau keistis, neturiu galvoje, kad Tavyje kažkas negerai ir tai reikia pakeisti per išorę: nauji požiūriai, nauji draugai, nauja išvaizda. Ne. Pokyčiu turiu galvoje vidinės pusiausvyros atstatymą, negatyvaus savęs vertinimo panaikinimą ir savęs, tokios kokia esi, pripažinimą. Kiekvienas žmogus, absoliučiai kiekvienas, yra vertas savaime. Tavo tikslas yra galėti sau pasakyti – AŠ ESU IR MANĘS UŽTENKA.

Žinoma, tam reikia pastangų ir laiko, bet aš tikiu, kad ateis diena, kai tu pamatysi savo tikrąją vertę ir pasakysi, kad Tavęs užtenka, kad nereikia tapti kitu, geresniu, gražesniu žmogumi, kad būtum įvertinta kitų žmonių.

Antra dalykas, kuris Tau gali padėti, tai yra stenkis apsupti save ir bendrauti su pozityviais žmonėmis, kuriems svarbi Tavo nuomonė ir Tavo jausmai. Tai Tau gali padėti atkurti pasitikėjimą savimi ir savo vertės pripažinimą.

Trečia, niekas taip nepakelia savivertės kaip mėgiama veikla. Kai darome tai, kas mums teikia malonumą, stipriname vidinį aš ir jo poreikius, o kartu auga ir savęs pripažinimas. Pavyzdžiui, man labai patinka rašyti ir analizuoti savo sapnus, kas kartą kai tai darau, jaučiu labai stiprų ryšį su savimi, ir tai savaime sustiprina mano savivertę.

Taigi miela, Karolina, Tavo vertė nėra kreivė, kuri atspindėtų maratono rezultatus lenktyniaujant su kitais žmonėmis. Tavo vertė neišmatuojama, ir ji niekur nedingsta, jeigu Tave kas nors sukritikuoja, jeigu Tau iškyla spuogas ar priaugi svorio – Tavo vertė tai esi pati Tu, tai ne kitų žmonių nuomonė apie Tave, tai ne Tavo pasiekimai arba nesėkmės, tai ne Tavo išvaizda, tai tiesiog esi Tu, Karolina ir Tavęs užtenka.

Be abejo, save pamilti nebandant vertinti vienų ar kitų savo savybių per aplinkinius gali būti nelengva. Todėl pabandyk susirasti bendražygį, kuris Tave išklausytų ir neteistų. Gal tai geras draugas, gal artimas šeimos narys, o gal psichologas. Svarbiausia, kad savęs paieškose jaustumeisi saugi būti savimi.

Stiprybės Tau, Karolina.

Šiltai,

Vilda

atsakytas 2018 Vas 21 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

453 klausimų
456 atsakymų
9 komentarų
115,699 vartotojų