"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Nuolat jaučiu baimę kažko imtis naujo, nes bijau suklysti. Bijau, ką galvos kiti, bijau prarasti galutinai pasitikėjimą savimi, bijau nuvilti kitus. Kaip atsikratyti šių minčių ir nebijoti suklysti? O gal reikia su tuo susitaikyti?
paklausė 2018 Vas 13 Stresas Justina

1 Atsakymas

Labas, Justina,

Džiaugiuosi, kad kreipiesi pagalbos ir nelieki viena su savo išgyvenimais. Suprantu, kaip sudėtingai dabar jautiesi. Atrodo bijosi užsiimti kažkuo nauju, nes kankina baimė, kad nepavyks, suklysi, Tavo klaidas pamatys kiti, sukritikuos, o Tu pasijausi neišpildžiusi nei savo nei kitų lūkesčių. Taip, dažniausiai būna taip, kad kartais pervertiname kitų nuomonę apie save ir pamirštame džiaugtis naujų veiklų teikiamais įspūdžiais ir patirtimi, o kartais net atlikdami jau įprastas vieklas save suvaržome klaidų baimės klaėjime. Bet ar to reikia?

Tavo laiške matau didelį susirūpinimą kitų nuomone "BIJAU KĄ PAGALVOS KITI, bijau prarasti galutinai pasitikėjimą savimi, BIJAU NUVILTI KITUS". Paklausk savęs, dėl ko stengiesi, dėl savęs ar dėl kitų? Kieno lūkesčius Tau auktualiau išpildyti, savo ar kitų? Jei kitų, tai kokia Tau iš to nauda, jei kitų lūkesčiai bus išpildyti? O kaip Tavo pačios lūkesčiai? Kas juos išpildys? Ar būsi laiminga pildydama tik kitų lūkesčius ir svarstydama, ką pagalvos kiti? Nuo kitų ar nuo Tavęs priklauso Tavo laimė? Spręsdama apie save pagal tai, ar nuvylei kitus ar ne, gali niekuomet nebūti patenkinta savimi, nes kitų lūkesčiai gali niekada nesibaigti. Kiekvienas vertina pagal savo vertinimo sistemą, kuri nebūtinai yra teisinga. Svarbiausia, kaip Tu save vertini ir nuo to priklausys, kaip kiti vertins Tave.

Dažnai baimė suklysti atsiranda kai sukritikuoja asmeniškai svarbus ar artimas žmogus, tuomet tikimės, kad ir kiti mus kritikuos už kiekvieną klaidą. Tačiau nuo klaidų pabėgti neįmanoma, todėl geriausia pakeisti požiūrį į jas. Kiekviena klaida puikiai parodo, ką galime padaryti geriau, tačiau tai nereiškia, kad esame niekam tikę. Klaidos yra neišvengiama tobulėjimo dalis ir jei kas nors priekaištauja, tai to žmogaus problema, matyt jis giliai viduje taip pat bijo suklysti. 

Kitų žmonių suteikiama konstruktyvi kritika padeda mums pamatyti, kur galime tobulėti. Tačiau kiekvienas žmogus skirtingas ir tikrai ne visi moka kritikuoti konstruktyviai, dažnai būna kritikuojama pašiepiant ar vertinant asmenybę (tu negabus tai atlikti; aš moku geriau; aš nusivyliau tavimi) ar pan., tuomet įkvėpimas tobulėti dingsta ir tokia kritika nėra naudinga. Jei kritikuojama pasakant, kas buvo padaryta gerai, o kas ne taip (kritikuojamas elgesys, o ne asmenybė) ir nurodoma, kaip galima padaryti geriau, tuomet suteikiama galimybė augti, nes nurodomos gairės, ką galima padaryti kitaip. 

Mūsų pačių mintys lemia, kaip suvokiame susiklosčiusią padėtį. Nesėkmės gali tapti sėkme, jei pasimokysime iš jų, todėl vertinga pažvelgti į klaidas kitomis akimis ir pabandyti atpažinti jų pozityvumą. Taip pat naudinga pastebėti, net menkiausias smulkmenas, kurios sekėsi gerai ir jas užsirašyti, o kas nepasisekė - apgalvoti, kaip būtų galima padaryti geriau ir kitą kartą pabandyti. Taip atsiranda galimybė tapti savo geros savivertės kūrėja, kuriai mažai turi įtakos kitų nuomonė. 

Žymus individualiosios psichologijos pradininkas Albertas Adleris yra pasakęs "Viena iš nuostabiausių žmogaus savybių yra galia paversti minusą pliusu". Tad linkiu leisti sau suklysti, pasitikėti savimi, vadovautis konstruktyvia kritika  ir mėgautis naujovių teikiamu džiaugsmu!

Stiprybės ir sėkmės! 

Ramvydė 

atsakytas 2018 Vas 14 Ramvydė
redaguotas 2018 Vas 14 Ramvydė
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų