"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Laikas bėga, o jį sustabdyti yra - neįmanoma. Nemoku susiplanuoti savo darbo eigos, nemoku planuotis savo laiko. Labai gaila, kad kartais jį prašvaistau veltui, o kartais tiesiog nieko nesuspėju. Kaip tikslingai susiplanuoti savo laiką?
paklausė 2022 Spl 21 Stresas Živilė

1 Atsakymas

Sveika, Živile,

smagu, kad kreipiatės ieškodama atsakymų. Laiko planavimas – viena opiausių šių laikų problemų. Regis, turime aibę naujausių technologinių prietaisų, padedančių sutaupyti laiką, tačiau vis tiek jo neužtenka. Galbūt laiko trūkumo priežastys ir yra nemokėjimas paskirstyti laiko savo suplanuotoms veikloms ir tikslams. Greičiausiai laiko planavimo verta pasimokyti kiekvienam.

Pirmiausia, norint tikslingai suplanuoti laiką ir įgyvendinti savo tikslus, reikia nuspręsti kas Jums labai svarbu, o kas – nereikšminga ir ko galima atsisakyti. Laikas ir mūsų energija bei jėgos nėra beribiai, taigi svarbu nusistatyti savo prioritetus. Galite išsikelti ir tikslą kiekvienai dienai, tuomet bus aiškiau, ką norite pasiekti. Tikslas turėtų būti konkretus, aiškus ir išmatuojamas, pvz.: šiandien 2 val. skiriu namų ruošai, 1 val. pietų gaminimui ir 2 val. apsipirkimui, likusį laiką skirsiu šeimai (žaisime stalo žaidimą).  Surašius tikslus verta nuspręsti, kurie iš jų yra: a) neskubūs ir svarbūs, b) skubūs ir svarbūs, c) skubūs ir nesvarbūs, d) neskubūs ir nesvarbūs. Tai padeda susidėlioti prioritetus ir lengviau nuspręsti, nuo ko pradėti. Surašius tikslus pagal skubumą ir svarbą, reikėtų pradėti įgyvendinti  būtent tuos tikslus, kurie yra skubūs ir svarbūs, reikalaujantys neatidėliotino dėmesio.  Įgyvendinus šiuos tikslus, pereiti prie neskubių, bet svarbių tikslų bei prie skubių ir nesvarbių, galiausiai, jei yra poreikis, galima skirti dėmesio neskubiems ir nesvarbiems tikslams.

Išsikėlus tikslą kasdienai rekomenduojama numatyti žingsnius, kaip tą tikslą pasiekti.  Galite susidaryti mini planelį numeruodama svarbiausius žingsnius, vedančius tikslo link. Pavyzdžiui, Jūsų tikslas šiandienai – apsipirkti ir susitvarkyti namus. Nuspręskite, nuo ko norite pradėti: eiti apsipirkti ar susitvarkyti namus. Tai Jūsų sprendimas. Galite pagalvoti, kiek laiko skirsite namų tvarkymui, pvz: 1-2 val., ir kiek apsipirkimui, pvz.: 2 val. Taip pat galite apgalvoti, kokius būtent darbus atliksite tvarkydama namus: plausite indus, valysite grindis, šluostysite dulkes ar kt. Atlikdama namų ruošos darbus negalite užsiimti kitais darbais, patartina stengtis visą dėmesį skirti konkrečiai užduočiai. Tuomet mažiausiai tikėtina, jog nukrypsite nuo savo plano ir didesnė tikimybė užduotį atlikti laiku. Atlikusi vieną užduotį, galite pereiti prie kitos.

Dar vienas svarbus dalykas – atrasti veiksnius, kurie motyvuoja, t.y. padeda laikytis numatyto plano, o kurie veikia kaip trukdžiai, t.y. dėl jų nespėjate, vėluojate ir neįgyvendinate savo tikslų. Pavyzdžiui, jei Jums patinka knygos, galite nuspręsti, kad po atliktų darbų ir pasiekto šiandienos tikslo, save apdovanosite knygos skaitymu (o gal tai skanus maistas ar mėgstamas serialas ir kt.). Tuo tarpu neįvykdžius užsibrėžto tikslo, galima viso to atsisakyti, tačiau apsvarstyti, kas gi turėjo įtakos, kad tikslas liko neįgyvendintas. Šiuo atveju svarbi ir jus supanti aplinka. Jei žmonės, kurie supa Jus, yra nemotyvuoti, nedisciplinuoti ir veikia chaotiškai, tai gali daryti neigiamą įtaką ir Jums. Taigi svarbu pasirinkti/susikurti Jus motyvuojančią aplinką.

Be to, svarbu stebėti savo planą kasdienai ir jį įvertinti, apmąstant, ar planas yra įgyvendinamas per vieną dieną, ar ne per daug veiklų ir tikslų yra išsikelta, ar tai neviršija Jūsų galimybių. Be to,  būtina atsižvelgti į tokius veiksnius kaip temperamentas, apsprendžiantis veiklos tempą (flegmatikai dirba lėčiau, mąsto ilgiau nei cholerikai) bei asmenybės tipas (intravertas, ekstravertas). Galbūt tam tikrų tikslų, veiklų įgyvendinti nepajėgiate, nes tai prieštarauja Jūsų asmenybei.

Linkiu stiprybės, ryžto ir atkaklumo bei kantrybės planuojant savo laiką ir įgyvendinant tikslus! Sėkmės

Martyna
atsakytas 2022 Spl 25 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

572 klausimų
574 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų