"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Sveiki, jaučiausi labai laimingas ir tada buvau susitikęs su savo drauge ir  man vėl pablogėjo. Ką daryti man tokiu atveju, noriu, kad mane kas nors išklausytų arba patartų, nes aš vėl liūdžiu ir nežinau kodėl.

paklausė 2017 Lap 29 Depresija Arvydas

1 Atsakymas

Labas, Arvydai,

Ačiū, kad parašei ir pasidalinai su mumis savo mintimis. Suprantu, kad Tave yra apėmęs liūdesys ir kad Tau sunku, nes Tau neaiškios jo priežastys; Tu norėtum geriau suprasti, kodėl taip jautiesi, ir ieškai būti išklausytas bei suprastas.

Visų pirma, Arvydai, noriu Tave pasveikinti už tai, kad nori ir bandai suvokti save, savo jausmus, kad sugebi įvardinti emocijas ir kad neužsidarai viduje, o ieškai ryšio su kitais ir bandai labiau gilintis į save.

Iš Tavo trumpo laiško man įstrigo štai kas – du skirtingi ir kartu stiprūs jausmų poliai esantys labai arti vienas kito – vieną akimirką Tu jauteisi labai laimingas, o po susitikimo su savo drauge Tave apėmė, Tau regis, nepaaiškinamas liūdesys. Toks greitas pokytis jausmų amplitudėje tikriausiai turi varginti ir slėgti.  

Liūdesys pats savaime nėra neigiama emocija. Tai reakcija į tai, kas mus skaudina. Ji mums bando kažką pasakyti tiek apie mus pačius, tiek apie tai, kaip mus veikia aplinka. Liūdesys neatsiranda be priežasties, jis tarsi Tavo lakmuso popierėlis paraustantis, kai viduje Tu išgyveni kažką, kas Tave liūdina. Sunku pasidaro tada, kai Tu negali pasakyti, dėl ko Tau yra liūdna ir sunku. Norint efektyviau išgyventi ir palaipsniui atsitraukti nuo liūdesio, būtina žinoti jį sukėlusias priežastis, priešingu atveju, liūdesys mūsų ilgai nepaleis ir vis sugrįš, kai mes to mažiausiai tikėsimės, vis primindamas, kad viduje kažkas vyksta, kad yra žaizdelė, kurios neišgydžius, nepasijusi geriau.

Taigi, kaip atrasti savo liūdesio priežastis?

Pirma, pabandyk paanalizuoti situacijas, kuriose Tu jauti liūdesį – punktais užsirašyk, kas vyko, ar dalyvavo kiti žmonės, kas svarbaus buvo pasakyta arba nutylėta. Pavyzdžiui pradėk nuo Tavo paminėto susitikimo su savo drauge – gal pastebi kažką svarbaus? Pabandyk padaryt tai su daugiau nei vienu tokiu epizodu, nes paminėjai, kad liūdesys Tave aplanko pakartotinai. Pabandyk prisiminti, kas vyko tokiais atvejais, kokios mintys tuomet kilo Tavo galvoje. Per laiką turėtų iškilti tam tikros pasikartojančios detalės, kurios Tau duotų užuominą apie tikrąsias Tavo liūdesio priežastis.

Antra, dienoraščio rašymas. Savo dienoraštyje gali būti nuoširdus ir išsakyti savo didžiausias svajones bei baimes. Gal liūdesio priežastis Tau paaiškės berašant apie savo mintis, jausmus ir patirtis? Verta pabandyti.

Trečia, suprantu, kad ieškai supratimo ir patarimo iš kito žmogaus. Ar turi nors vieną žmogų savo artimoje aplinkoje, su kuriuo galėtum nuoširdžiai pasikalbėti? Tai nebūtinai turi būti bendraamžis, tai gali būti ir vyresnis žmogus, svarbiausia, kad jautumeisi saugus ir juo pasitikėtum. Gal tai šeimos narys, kuris Tave gerai pažįsta ir gali išklausyti ir patarti?

Galiausiai, Tave užliejus vienai ar kitai emocijai, pabandyk ją garsiai išreikšti tiek sau, tiek šalia esančiam Tau svarbiam žmogui (pvz., savo draugei). Tiesiog pasakyk, kad Tau staiga pasidarė labai liūdna. Atpažinus jausmą toje akimirkoje, tai gali suteikti tiek Tau, tiek Tavo artimam žmogui geresnį supratimą dėl to, kas vyksta Tavo viduje.

Vienaip ar kitaip, Arvydai, yra šaunu, kad Tu neužgniauži ir nenumoji ranka į savo emocijas. Atmink, kad staigūs jausmų pokyčiai Tau bando kažką pasakyti, kad jie nevyksta be priežasties. Per atvirą ir atidų pokalbį su pačiu savimi ar artimu žmogumi, gerai įsiklausyk į savo liūdesį ir taip prisikasi iki jo šaknų, o tuomet jau galėsi pradėti jas gydyti.

Nuoširdžiai,

Vilda
atsakytas 2017 Lap 29 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų