"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Esu 7 mėn. dukros mama, ištekėjusi, studijuoju, turime savus namus ir ne už ilgo bus kiti. Kaip ir visos svajonės pildosi, bet nesijaučiu mama, nesijaučiu laiminga. Turiu sergančią depresija mamą, kuri labai žalojo ir tebežaloja mano psichiką. Kaip su to tvarkytis? Kaip išmokti jaustis pilnavertišku žmogumi? Kaip jaustis mama? Kaip kurti darnius santykius su savo vaiku ir vyru? Kas gali padėti trinti neigiamas vaikystės žaizdas?

paklausė 2021 Lie 19 Depresija Aušra

1 Atsakymas

Laba diena,
Ačiū, kad rašote. 
Iš pirmo žvilgsnio, kaip ir pati įvardinate, atrodytų,  svajonės pildosi, turite dukrą, esate ištekėjusi, studijuojate, turite savus namus, tačiau nesijaučiate laiminga. Minite, jog nesijaučiate mama,  klausiate kaip jaustis mama, -   šiek tiek trūksta  detalių ką tiksliai turite mintyje  tai išsakydama, jei teisingai Jus suprantu, nejaučiate tokio ryšio su vaiku, kokio norėtumėte?  Realybė dažnai skiriasi nuo iki tol įsivaizduotos, rutina, nuovargis  gali nemenkai išvarginti, o kur dar 7 mėnesių kūdikis, kai pasitaiko visokių situacijų. Kiltų klausimas ar turite kas Jums padeda pasirūpinti vaiku - nes labai svarbu turėti artimų ryšių ir palaikymo iš aplinkos.  Ryšio stiprinimui su vaiku  svarbu - fizinis kontaktas, kai laikote jį  ant rankų, glostote, masažuojate, supate,  fiziniai žaidimai,  (jodinėjimas ant kelių, pakutenimai,  plojimai rankomis,  ir pan.). Galite  kreiptis  dėl pozityvios tėvystės programų.


Dėl santykių su vyru,  svarbu bendrauti, kalbėtis, dalintis  jausmais,  išsakyti dėl ko jaučiatės gerai, o ko pasigendate santykyje.  Svarbu kokybiškas laikas tik dviese,  staigmenos, fizinis artumas,  nuoširdus rūpinimas  vienas kitu,  rutinos pasidalinimas, lūkesčių išsakymas be kaltinimų, įžeidinėjimų, kartu ieškant bendrų sprendimų, svarbu išgirsti vienam kitą,  bendrauti su pagarba. Nepavykstant atrasti sprendimų   - nebijoti kreiptis į porų terapeutą. 


Dėl to, kad nesijaučiate laiminga, visų pirma, reiktų atsakyti  į klausimą, kas Jums pačiai yra laimė, ir ko trūksta, kad jaustumėtės šiek tiek  laimingesne? Paprastai, nesijaučiame laimingi tada, kai nematome prasmės tame, ką darome, pamėginkite pagalvoti, kokia veikla, užsiėmimai Jums suteiktų prasmės, su prasmingumo jausmu, ateis ir didesnis laimės jausmas. Jei iš karto  nežinote kas Jums atneša daugiausiai prasmės - nebijokite surizikuoti ir paieškoti,  galbūt  pagalbininkai  gali būti  tie, kurie yra Jūsų gyvenime, ar tie, kurie dar tik ateis į jį (o gal tai žmonės iš Jūsų praeities, kurių nebėra šalia, bet iš jų gavote patirčių, įžvalgų ar kryptį).
Vis gi,  laimės jausmas  - trumpalaikis, nuolat jaustis laimingu, nėra natūrali žmogaus būsena, ko gero, net neįmanoma, svarbiau jausti dėl ko gyveni, matyti prasmę dalykuose, jaustis gyvu, patirti, išgyventi, rasti džiaugsmo akimirkų.


Dėl depresija sergančios mamos, svarbu žinoti, kad tai pagydoma liga,  tikiuosi, kad šiuo metu ji gauna tinkamą gydymą ir suprantu, kad bendrauti su sergančia mama ar ją rūpintis - pareikalauja iš Jūsų daug jėgų, nes tai paveikia ir Jūsų savijautą, gyvenimą, patiriamas tiek emocinis tiek fizinis krūvis, iš to atsiradęs nuovargis ir įtampa, lemia Jūsų pačios gyvenimo kokybę,  vis dėl to, turite pasirūpinti ir savimi, Jūsų palaikymas sergančiai  mamai  - svarbus, tačiau turite galvoti ir apie savo poreikius, veiklas, malonius užsiėmimus. Iš Jūsų aprašytos savijautos,  tai signalas, kad Jums laikas paprašyti pagalbos iš aplinkos ir sau pačiai, nes mama (tikiuosi)  rūpinasi specialistai.
 Svarbu bendradarbiauti su specialistais, žinoti apie ligos eigą, gydymo procesą, nes žinant kas ir kaip vyksta  -  mažėja nerimas, tai padeda lengviau suprast artimo žmogaus elgesį, savijautą.  Yra pagalbos grupių psichikos sveikatos problemų turinčių  artimiesiems, ten saugi aplinka kalbėti apie savo išgyvenimus, patirtis,  įgyti žinių apie emocinę pagalbą   tiek  sergančiajam, tiek sau  ir išsinešti vertingos patirties. Taip pat, galima kreiptis pagalbos į psichologus individualiai  tiek privačiai, tiek nemokamai.


Klausiate kaip išmokti jaustis pilnatvišku žmogumi,  suprantu, kad  nejaučiate pilnatvės?  Siūlyčiau pasvarstyti kada ją jaučiate, kokia veikla suteikia daugiausiai pilnatvės, kokiomis akimirkomis? Svarbu turėti tikslų, jų siekti,  tobulėti, atrasti vis kažką naujo, -  taip augame vidumi, svarbu  bendravimas, artimų ryšių kūrimas, turėti vilčių ir svajonių, daryti tai, kas patinka, save apdovanoti, susidraugauti su savimi... Pilnatvė dažnai siejama su davimo kitam jausmu, galbūt norėtumėt savanoriauti? (priimančias organizacijas  galite rasti internete)  taip pat, galima mėginti  kreiptis į  dominančias organizacijas išreiškiant norą savanoriauti. 


Dėl neigiamų vaikystės žaizdų, vertinga suprasti, kad  tėvų elgesį lėmė jų pačių patirtys,  nes nemokėjo kitaip, nes nežinojo kaip, nes buvo paveikti  tiek išorinių aplinkybių, tiek vidinių (psichologinių). Svarbus kelias į priėmimą ir supratimą - atleidimas tiek tėvams, tiek sau, bandymas neužstrigti ties vaikystės išgyvenimais ir nuoskaudomis,  kūrimas kitokio savo paties asmeninio gyvenimo. Klausiate, kas gali padėti trinti vaikystes žaizdas - galbūt, priėmimas tokios realybės kokia yra, mokėjimas pasirūpinti savo  poreikiais, atsakomybės už dabartinę suaugusią save prisiėmimas, STOP mygtuko paspaudimas, kad vaikystės patirtys nesikartotų Jūsų dabartinėje šeimoje,- turėdama tokios patirties kokią turite, ir žinodama kaip ilgai ir kaip skaudžiai tai išlieka - Jūs turite galios keisti elgesį į kitokį.  Gali padėti padėka tėvams už teigiamus dalykus, jei tokių sunku rasti, - padėkokite už tai, kad esate - jau vien tai - labai vertinga,   -  vis tik, jei ta patirtis itin slegia,  trukdo dabarčiai,   ir keliate daug klausimų, į kuriuos nerandate atsakymų viena,   gali prireikti ir psichoterapijos, kurios pagalba atsiranda galimybė gydyti žaizdas ir mokytis kitokio patyrimo santykiuose.


Panašu, kad  daug skausmingų išgyvenimų patiriate,  tad nebijokite ieškoti ir specialistų pagalbos, nelikite viena.

Linkiu Jums naujų atradimų, resursų įveikti sunkumus
Tikiu Jumis,
 Ingrida

 ​                                                            Psichologinės pagalbos kontaktai
 

⦁ Tėvų linijos konsultacinė pagalba,  nemokamai, tel: 8800 900 12  (d. d.   15 - 21h) pozityvios tėvystės klausimais

https://sveikatospokyciai.com/nemokama-psichologine-pagalba/ (nemokama psichologinė  pagalba Lietuvoje) 

⦁ Vilties linija:  tel.: 116 123 (visą parą);  el.laiškais : 116123@viltieslinija.lt ; tiesioginis pokalbis internetu: viltieslinija.lt  (psl. apačioje)

⦁ Pagalbos moterims linija: 8800 66366 (visą parą)

⦁ Pagalba el. laiškais ar pokalbiais internetu: https://pagalbosmoterimslinija.lt

atsakytas 2021 Lie 26 Ingrida
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų