"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Pastaruoju metu man išsivystė didelis nerimo pojūtis, visada mintys krypsta į kažką neigiamo. Pavyzdžiui, jau keletą metų prieš išeinant iš namų užtrunku nemažai laiko tikrindima ar nepalikau elektros prietaisų neišjungtų, atrodo matau, jog viskas išjungta , tačiau vėl grįžtu ir tikrinu iš naujo, visad galvoju, kad kažkas gali atsitikti namams. Taip pat, pabendravus su kažkuo, visad pergalvoju kaip elgiausi, ar nieko nepadariau netinkamo, jei atrodo, kad kokiu žodžiu galėjau užgauti tą žmogų , nenustodama apie tai galvoju ir neigiamomis mintimis ir kaltės jausmu save kaltinu, nors tai galėjo būti visiška smulkmena. Gal galėtumėt patarti kokiu būdu galėčiau atsikratyti šių keistų ypročių?

paklausė 2020 Lap 8 Stresas Ema

1 Atsakymas

Labas, Ema,

Laiške rašote, jog  pastaruoju metu jums išsivystė didelis nerimo pojūtis, dažnai galvojate neigiamai, bei keletą metų nemažai laiko užtrunkate norint išeiti iš namų, kadangi tenka vis tikrinti ar su namais viskas tvarkoje. Panašu, jog jūsų elgesiui gali būti būdingas tam tikrų veiksmų kartojimas, bei pasikartojančios įkyrios mintys, kurios sukelia nerimą. Iš jūsų laiško suprantu, jog sunkiai tai sekasi kontroliuoti, tačiau jūs norite atsikratyti šių įpročių.

Sudėtinga plačiai komentuoti jūsų situaciją iš vieno laiško. Visų pirma norint kažko "atsikratyti" reikia gerai suprasti, kas tai yra ir kodėl tai atsirado.  Tačiau jūsų aprašyti įpročiai primena galimas kompulsijas ir obsesijas. Obsesijos yra pasikartojančios mintys ar vaizdai, kurie sukelia nerimą (pvz, mintys apie tai, kad namie elektros prietaisai įjungti, jog namai dega, jog žmonėms galiu pakenkti ir t.t). Kartais žmogus tokių minčių ar vaizdinių gali turėti daug ir dažnai, o kartais tai pasitaiko rečiau. Kompulsijos yra pasikartojantis elgesys ir tam tikri veiksmai, kurie yra daromi siekiant atsikratyti įkyrių minčių (pvz, nuolat prieš išeinant iš namų tikrinti ar elektros prietaisai išjungti, ar durys užrakintos). Visa tai nereiškia, jog jūs turite kažkokių rimtų problemų, bet tokie "įpročiai" tikrai gali apsunkinti gyvenimą ir bendravimą su kitais.

Geras dalykas yra tas, jog jūs pastebite save ir neliekate sau abejinga, o tai reiškia, jog jei norite jūs galite sau padėti. Kaip ir rašiau prieš tai, norint kažko "atsikratyti" reikia gerai suprasti. kas tai ir iš kur tai. Tad rekomenduočiau užsirašyti konsultacijai pas psichologą gyvai ar nuotoliniu būdu, tam kad galėtumėt kartu išsiaiškinti, kaip geriausiai jums padėti ir pakeisti įpročius, kurie šiuo metu jums sukelia nepatogumų.

Nemokamą pagalbą galite gauti psichikos sveikatos centre, savo poliklinikoje, visuomenės sveikatos biure.

Sėkmės, tai įveikiama !
atsakytas 2020 Lap 11 Laura
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

404 klausimų
405 atsakymų
9 komentarų
83,068 vartotojų