Kaip tyliems intravertams išgyventi ekstravertiškose mokyklose?

Intravertiškumas mokykloje Intravertiškumas mokykloje

Neretai mūsų bendruomenėje yra kalbama apie ekstravertiškumo, kaip asmens savybės, pranašumą prieš intravertiškumą. Nuo mokyklos laikų vaikai, kurie aktyviai veržiasi į dėmesio centrą, pirmi kelia ranką klasėje ir lengvai dirba grupėse, yra aukštai vertinami ir laikomi laimės kūdikiais, kuriems gyvenimas bus ypač šviesus. Tačiau kita asmenų grupė – intravertai – yra dažnai pamirštami. Mokiniai, kuriems daug labiau prie širdies tylus ir individualus darbas, kurie nenori būti pakviesti prie lentos be perspėjimo. Šiems jaunuoliams mokykla tampa streso šaltiniu, kuriame ištisą dieną yra skatinama dirbti grupėse, žaisti komandinius žaidimus ir leisti laiką su šimtais bendraamžių. Tad pakalbėkime būtent apie mokinius, kuriems daug maloniau vakarą praleisti su knyga, negu vakarėlyje. Kaip jiems išgyventi mokyklą be didelio streso ir suspindėti prieš jau švytinčius ekstravertus?

Intravertiškumas ir ekstravertiškumas

Intravertiškumo ir ekstravertiškumo dichotomija yra vienas plačiausiai naudojamų apibūdinimų asmens charakteriui. Šiuos terminus dar dvidešimto amžiaus pradžioje išpopuliarino šveicarų psichiatras Karlas Gustavas Jungas. Intravertai dažniausiai yra apibūdinami kaip ramesni žmonės, kuriems prie širdies kamerinio tipo aplinka – laimei užtenka kelių artimų asmenų ir tylios veiklos. Tai nereiškia, kad intravertai nemėgsta kitų žmonių ar yra užsisklendę savyje, tiesiog jų energijos „baterijos“ greičiau išsenka triukšmingose vietose. Kitame spektro gale yra ekstravertai, kurie kaip tik semiasi energijos iš bendravimo su žmonėmis, jie mėgsta aplinkui turėti daug draugų, lengvai dirba didelėse grupėse.

Kaip minėta, dažnai liaudyje yra manoma, kad intravertiškumas, ypač jauname amžiuje, yra neigiama savybė, maišoma su lėtumu ar drovumu. Toks požiūris labai nepalankus mokykloje, kur intravertai neretai tampa patyčių objektais ar sunkiai įsilieja į klasės veiklą. Tai gali tik sukelti stresą, menkinti savivertę, netgi privesti prie psichikos sveikatos sutrikimų. Intravertiškumas nėra neigiama savybė, deja, kartais šie tylūs vaikai yra tiesiog pamirštami klegančiame bendraklasių būryje.

Mokyklos sistema yra sukurta ekstravertams. Keli šimtai mokinių visą dieną praleidžia viename pastate. Pamokos vyksta dvidešimčiai ar trisdešimčiai jaunuolių vienu metu. Trumposios pertraukos yra praleidžiamos triukšminguose koridoriuose. Pietų metu daugybė mokinių susigūžia į vieną (gan prastai apšviestą) valgyklą. Nėra beveik jokio laiko būti vienam. Tiems, kuriems patinka būti apsuptiems žmonių, tai šauni aplinka, tačiau kiti laukia nesulaukia, kada galės grįžti namo.

Kaip intravertams išgyventi mokyklą su mažiau streso?

1. Rask sau laiko pasikrauti energijos.

Nėra lengva praleisti visą dieną apsuptam bendraamžių be galimybės pabūti vienam ir atsipūsti. Vis dėlto pabandyk susikurti akimirkų, kurių metu galėtum atsipalaiduoti. Jeigu yra galimybių, eik į mokyklą ar iš mokyklos vienas(-a). Taip pat nėra būtina visas pertraukas praleisti su klasiokais. Jeigu oras leidžia, eik dešimčiai minučių į lauką, arba įsijunk muziką ir leisk sau atsiriboti nuo triukšmo. Šie ritualai leis atsipalaiduoti ir per daug nenuvargti dienos eigoje.

2. Neleisk, kad kiti menkintų tavo savivertę.

Kaip minėta pradžioje, ekstravertai yra ypač vertinami mūsų visuomenėje, o mokyklos skatina aktyvumą ir bendradarbiavimą. Tačiau toks darbo stilius nėra priimtinas visiems ir dėl to nereikia savęs graužti ar pasiduoti aplinkinių pajuokavimams. Nors viešas kalbėjimas ir gebėjimas dirbti grupėje yra labai svarbūs bruožai, nereikia nuvertinti individualaus darbo ar aktyvaus klausymo įgūdžių. Tai labai naudingos ypatybės, kuriomis turėtum didžiuotis.

3. Viešai kalbėti prieš klasę yra sunki, bet įveikiama užduotis.

Svarbu atsiminti, kad vis minimas viešasis kalbėjimas yra sunki veikla visiems. Ji reikalauja daug praktikos ir drąsos. Net jeigu vieniems lengviau sekasi laisvai reikšti savo mintis prieš kitus žmonės, nereiškia, kad tau tai irgi nepavyks. Tiesiog prieš dėstydamas mintis, pasiruošk, įkvėpk ir kalbėk lėtai. Pajutus streso bangas kalbos metu, padaryk pauzę, įkvėpk ir tęsk toliau. Už pauzes ir jaudulį niekas nebaudžia. Žodžių malimas ir nepasiruošimas yra daug blogiau.

4. Rask sau patinkantį užklasinį užsiėmimą. Remkis savo širdimi, o ne bandos instinktu.

Dauguma mokyklų turi įvairų užklasinės veiklos pasirinkimą. Jeigu dar neturi, administracija dažnai maloniai priima pasiūlymus. Turbūt patys populiariausi būreliai yra chorai ar sporto klubai. Bet jie ne vieninteliai. Gal tau labiau prie širdies fotografija? Junkis prie fotografų būrio ir leisk valandas su savo fotoaparatu. Galbūt traukia rašymas? Mokyklos laikraštis tavęs irgi laukia, puikias gramatikos žinias turinčių redaktorių visada reikia! O gal negali nė dienos be kompiuterio? Padėk mokyklos internetinei svetainei ar socialiniams tinklams. Iš tiesų, šių laikų technologijų gausa yra tarsi išganymas veiklos ieškantiems intravertams.

5. Tau nebūtina tapti visų draugu – surask kelis žmonės, su kuriais gali leisti laiką.

Kartais prisijungus prie naujos klasės ar mokyklos, norisi susipažinti su kuo daugiau žmonių. Juk turėti daug draugų yra būtina, ar ne? Štai ir ne. Kartais iki pilnos laimės užtenka vieno ar dviejų artimų žmonių, su kuriais galima valandų valandas kalbėti prie arbatos puodelio. Nėra privaloma dalyvauti vakarėliuose su šimtais mokinių, ypač jeigu jie išvargins jau po valandos. Geriau skambink porai žmonių ir praleisk ramų vakarą su filmais ir spragėsiais. Bus ir linksma, ir sveika!

Galų gale, mokykla yra svarbus etapas kiekvieno gyvenime, tačiau ne visiems tai yra linksmiausias etapas. Intravertiški mokiniai yra dažnai nepastebimi švytinčių ir aktyvių ekstravertų šešėliuose. Jie dažnai jaučia stresą dėl šurmulio ir bijo pasireikšti pamokų metu. Tačiau, su trupučiu pastangų, galima šį stresą nugalėti ir netgi pamėgti mokyklą. Svarbiausia tikėti savo jėgomis, įsijungti muziką ir leisti savo energijai pasikrauti. O tada tyliai, bet užtikrintai, nuversti kalnus, kad ir kaip spurdėtų širdis.

 

Naudoti šaltiniai:

“Intravertų Privalumai.” Sekundė, 11 Apr. 2013, www.naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/intravertu-privalumai/.

Hurley, Katie. “The Introvert in the Classroom.” The Huffington Post, 4 Sept. 2014, www.huffingtonpost.com/katie-hurley/the-introvert-in-the-classroom_b_5760950.html.

Tan, Priscilla. “9 Things to Remember If You’Re an Introvert Heading Back to School.” Introvert Dear, 20 Mar. 2017, www.introvertdear.com/news/9-things-to-remember-if-youre-an-introvert-heading-back-to-school/ .