Kaip nepasiklysti tarp begalės psichologinių patarimų ir atrasti tai, kas tinka būtent JUMS?

Kaip nepasiklysti tarp begalės psichologinių patarimų ir atrasti tai, kas tinka būtent JUMS? Psichologinių patarimų įvairovė

Gyvename 21-o amžiaus technologinėje visuomenėje, kur vos per keletą sekundžių interneto naršyklėje įvedus reikiamą klausimą prieš akis iškyla daugybė atsakymų. Patarimų įvairovė varijuoja nuo A iki Ž. Ne išimtis ir pasiūlymai psichologinėmis temomis. Vienas savo srities specialistas, pavyzdžiui, didelę patirtį turintis psichologas, siūlo daryti taip, kitas, teikiantis pirmenybę praktiniams dalykams, šiuos patarimus sutrypia su žemėmis ir siūlo išbandyti visai ką kita. Nuo gausos, atrodo, gali ir galvą pradėti skaudėti, o ką jau kalbėti apie motyvaciją išbandyti visus šiuos dalykus... Tad kaipgi nepasimesti tarp šios psichologinių patarimų įvairovės? Ir kaip tarp šios pasirinkimų gausos atrasti būtent tai, kas būtų tinkama jums asmeniškai?

Atrasti savąją „tiesą“

Akivaizdu, jog šiais laikais daugelis mėgsta dalinti patarimus į kairę ir į dešinę, o mes, tarsi kokie išalkę šunys, pasiruošę griebti juos ir sudoroti čia pat, t.y. aklai pasikliaujame kitais ir elgiamės taip, kaip kiti pasakė. Svarbu prisiminti, kad kiek žmonių, tiek gali būti ir skirtingų patarimų, pasiūlymų. Suvokimas, kad nėra vienos vienintelės „tiesos“ ir kad kiekvienas atrandame savąją „tiesą“, gali palengvinti situaciją. Tai suvokę nebūsime kategoriški vienokiems ar kitokiems pasiūlymams, galėsime būti atviri jų išbandymui ir žvelgsime į juos per savo unikalias patirtis. Tik patys praktiškai bandydami ir kaskart kiekvieno pratimo metu įsigilinę į save galėsime atrasti tai, kas tinka ir patinka mums labiausiai.

Žingsnis po žingsnio

O kaip šie bandymai atrodytų realiai?

 1. Pirmiausia ramiai perskaitykite pasirinktą straipsnį ar straipsnius su praktiniais pasiūlymais.
 2. Turėkite lapuką su rašikliu, kur galėtumėte pasižymėti straipsnyje paminėtus įvairius pasiūlymus.
 3. Skaitydami straipsnius vis žymėkitės tai, kas buvo pasiūlyta.
 4. Kai lapelyje bus užrašyta keletas skirtingų pasiūlymų (gali būti ir vos keli ar net 10+) ir nežinosite, kuris jų tinkamiausias, ir nuo ko pradėti, paimkite rašiklį ir užsimerkus beskite juo į lapelį – į kurį pataikysite, nuo to galėsite ir pradėti.
 5. Pradėjus daryti pasiūlytą užduotį / pratimą, paleiskite visus išankstinius nusistatymus ir vertinimus.
 6. Darant tai stebėkite save, kaip jaučiatės pratimo metu, kokios mintys kyla.
 7. Šitą pratimą darykite nuo kelių dienų iš eilės iki savaitės ar daugiau ir nuolatos sąmoningai stebėkite save ir savo jausmus, mintis, bendrą savijautą.
 8. Stebėdami užsirašykite sąsiuvinyje tai, ką apie save (jausmus, mintis, savijautą) pastebėjote.
 9. Po pirmojo pratimo galite išbandyti kitą pasiūlymą. Po jo – dar kitą ir t.t.
 10. Po kelių išbandytų pratimų perskaitykite visa tai, ką esate užsirašę ir palyginkite skirtingų atliktų pratimų metu buvusias savijautas, kaip jautėtės kiekvieno metu, kokios mintys kilo, kas kuo padėjo, kas teikė daugiausiai džiaugsmo, susidomėjimo, o galbūt kažką teko daryti nenoromis.
 11. Paanalizuokite visa tai ir bandykite pamažu stebint save pajausti, kas asmeniškai jums tinka labiausiai.

Pavyzdžiui, jūsų galvoje jau kurį laiką sukasi klausimas „Kaip motyvuoti save?“. Skaitytuose straipsniuose apstu patarimų. Vieni pasiūlymai papildo vienas kitą, kiti, priešingai, prieštarauja vienas kitam. Pripažinkime, pasiūlymų – begalė. Tad išsirašome paminėtas technikas ir praktiškai tai išbandome, stebime save, reflektuojame, užrašome viską, kas tuo metu kyla mintyse, bet kokius pojūčius, pokyčius, jausmus, emocijas ir bendrą savijautą, lyginame skirtingas patirtis, analizuojame.

Eksperimentuokite

Dėl to, kad geriausias savo srities specialistas patarė atlikti būtent tą išvardintą dalyką, nereiškia, kad tai yra tikroji ir vienintelė „tiesa“, ir kad dabar reikia daryti būtent taip. Ne, galbūt šis dalykas išvis jums nebus tinkamas. Juk kas tinka vienam, kitam gali visiškai netikti. Tad praktinis pasiūlymų išbandymas, neturint jokio nusistatymo prieš juos iš anksto ir stebėjimas, lyginimas ir analizė leis jums ne tik suprasti, kurį pratimą pasirinkti, bet pamažu mokysitės, kaip atsirinkti, kas asmeniškai jums tinka labiausiai, ką darydami jaučiatės geriausiai.

Linkime eiti šiuo nuostabiu asmeninių bandymų keliu ir atrasti savąją „tiesą“. Juk eksperimentavimo laisvė ir bandymai, įvairios asmeninės pratimų modifikacijos gali ne tik padėti atrasti tai, kas labiausiai tinka ir patinka, bet galbūt net sukurti savo unikalų būdą, kaip tai atsirinkti.

Sėkmės!