Viena svarbiausių, bet pamirštama savybė, kurios turėtumėte tikėtis iš romantinio partnerio

Susivokimas santykiuose Susivokimas santykiuose

 Jeigu esate rimtai nusiteikęs surasti sau tinkamą romantinį partnerį(-ę), šis procesas tampa panašus į mokslinį tyrimą. Eidami iš vieno pasimatymo į kitą, susitikdami skirtingus žmones jūs gaunate daugybę naujos informacijos. Skiriate laiko jai apdoroti, palyginti, padaryti išvadas. Greičiausiai savęs klausiate šių dalykų:

 • Ar aš iš tiesų emociškai esu pasiruošęs draugystei?
 • Kiek aš galiu atrodyti patrauklus potencialiam partneriui?
 • Kaip atskirti, kad šis žmogus yra TAS, kurio ieškau?

Apie konkretų žmogų ko gero mąstote taip:

 • Kiek patrauklus jam aš esu?
 • Ar galėčiau su juo kurti gyvenimą?
 • Nepaisant mažų minusų... Ar galėčiau nueiti su juo į antrą pasimatymą?

Visko vyksta tiek daug! Apmąstymams iš tiesų reikia skirti laiko – tačiau psichologai ir santykių ekspertai įspėja, jog kai kurios detalės apie jūsų partnerį gali būti kur kas svarbesnės, nei kitos. Viena iš tokių – ir viena, tiesą sakant, svarbiausių – yra jo/jos sąmoningas susivokimas santykiuose.

Šis terminas (angl. relational self-awareness) apima daug daugiau, nei tik romantinius santykius. Jis įvardina žmogaus gebėjimą įsigilinti į savo santykį su aplinkiniais žmonėmis, net jeigu kai kurie santykiai trunka tik kelias sekundes. Apie šią savybę, žinoma, nesužinosite perskaitę jūsų akį patraukusioje pažinčių puslapio anketoje. Tačiau susivokimo ir savęs pažinimo santykiuose lygmenį galite įvertinti jau per pirmąjį pasimatymą.

Net jeigu mes esame nuoširdžiai susižavėję potencialaus partnerio išvaizda, gabumais, pasiekimais ar išsilavinimu – jos nublanksta prieš šią, beje, dažnai neįvertinamą, savybę. Psichologai teigia, jog ji – bet kokių sėkmingų ir sveikų santykių pagrindas. Susivokimas santykiuose lemia, kaip kitas žmogus elgsis, kai jus abu užpuls sunkumai. Ar jis pabėgs, kaltins jus, o gal liks stovėti šalia, pasiruošęs kartu rasti sprendimą?

Sąmoningai savo santykius suvokiantys ir apmąstantys žmonės pasižymi tokiomis savybėmis:

 • Jie geba kalbėtis apie savo praeitas romantines draugystes ir paaiškinti, kaip jie įsivaizduoja draugystę su jumis.
 • Jie gali nukreipti žvilgsnį į savo vidų ir aiškiai įvardinti, ką jie jaučia (priešingai spontaniškam elgesiui, kylančiam iš jausmų).
 • Sunkumus draugystėje jie mato kaip „Ką AŠ padariau blogai?“ ir „Ką TU padarei blogai?“ kombinaciją.
 • Jie geba išklausyti grįžtamąjį ryšį apie juos pačius nevengdami ir nepriešgyniaudami. Tiksliau, kalbant realistiškiau, jie patys pagauna save priešgyniaujant ar bėgant šalin ir sugeba iš naujo įsiklausyti į jiems skirtą kritiką.

Kaip įvertinti gebėjimą susivokti santykiuose?

Jeigu ieškote partnerio ilgalaikei rimtai draugystei, turėkite omenyje, kad gebėjimas susivokti santykiuose yra svarbesnis, nei idealus partnerio atitikimas visoms jūsų įsivaizduojamom savybėm. Tad kaip įvertinti, kokiame lygmenyje yra jūsų partneris? Klinikinės psichologijos ekspertė Alexandra Solomon pateikia šias dvi strategijas.

 1. Stebėkite partnerio reakcijas į mažas, bet sunervinančias situacijas (stimulas – reakcija)

Kiekviena mūsų diena pilna situacijų (stimulų), į kurias mes turime nuspręsti, kaip reaguoti (reakcijos). Atkreipkite dėmesį, kaip jūsų partneris reaguoja į mažas, bet nemalonias situacijas. Pavyzdžiui, kažkas užblokavo jo automobilį, padavėjas restorane atnešė prastos kokybės maistą ar pardavėja kasoje pateikė neteisingą grąžą. Į kiekvieną tokią (ir tūkstančius panašių) situacijų mes galime reaguoti trimis būdais:

 • Kovoti – pakelti balsą, kaltinti, švaistytis plačiais rankų mostais, grasinti ir reikalauti.
 • Bėgti – nutilti, susigėsti, pasislėpti, apsimesti, kad mūsų nėra ir pasyviai laukti, kol ta pati situacija pasikartos.
 • Išnalizuoti akimirką – sustoti ir susimąstyti, kaip išspręsti situaciją nepakenkiant sau, bet ir nepažeminant kito žmogaus.

Visi mes renkamės tarp šių trijų reakcijų. Vis dėlto sąmoningai santykiuose susivokiantis žmogus yra linkęs rinktis trečią būdą. Tokie žmonės stabteli, suvaldo emocijas ir išsprendžia situaciją taip, kad jų poreikiai būtų patenkinti nesutrypiant kito žmogaus poreikių (tarp jų ir emocinių). Taigi stebėdami savo partnerį galite pamatyti, kaip jis ar ji reaguoja į mažas situacijas ir kurį būdą jie linkę rinktis dažniausiai.

Kodėl svarbu, kaip žmogus sureaguoja į užstatytą automobilį? Mat mažos situacijos atspindi, kokios reakcijos galima tikėtis didesniuose ir svarbesniuose dalykuose – pavyzdžiui, jūsų santykiuose. Ar, iškilus nesutarimams, jis kaltins jus, reikalaus nusileisti ir sieks, kad būtų tik jo viršus? O gal atvirkščiai – nepasiūlys sprendimo, bet sutiks su visa jam žeriama kritika ir sieks kuo greičiau pasislėpti? Subrendęs santykiuose žmogus gebės pasakyti, jog tai, kas vyksta, jam nepatinka ir galbūt jam nepatinka jūsų elgesys. Jis paklaus, kaip jis galėtų tai pasakyti ir kaip jam klausyti, kad jūs jaustumėtės suprastas. Tik taip bus pasiekti abi puses tenkinantys sprendimai.

 1. Atkreipkite dėmesį, kaip jūsų partneris kalba apie savo buvusius partnerius ir nutrūkusias draugystes

Kitas būdas sužinoti, kiek jūsų partneris pasiekęs sąmoningame santykių susivokime, yra klausymasis to, kaip jis pasakoja apie savo „buvusias“ ir „buvusius“. Žmonių, ne itin pažengusių šiame lygmenyje, pasakojimai apie santykius, o ypač romantinius, dažniausiai yra pilni pagiežos, kaltinimų ir gėdos. Save stengiamasi parodyti kaip aukas, o kitus žmones – kaip nevykėlius, pasipūtėlius ar kvailius.

Tuo tarpu santykiuose sąmoningi žmonės geba įžvelgti daug daugiau atspalvių – santykiai jiems nėra tik balta arba juoda. Jų pasakojimuose galima įžvelgti kontekstą („mums abiems tai nebuvo tinkamas laikas“), priežasčių įvairiapusiškumą („ji tuo metu tikrai kentėjo ir nesugebėjo kurti tinkamų santykių“) ir siekį tobulėti („tai buvo tikrai skausminga patirtis, bet aš iš jos daug ko išmokau“).

Taigi, kai apmąstote per susitikimus gautą informaciją, atkreipkite dėmesį į šiuos du dalykus. Jeigu jūsų partneris restorane paprašo pakeisti neiškeptą kepsnį pagarbiai ir supratingai, tikėtina, jog esate teisingame kelyje. O jei jo pasakojimuose apie ankstesnes draugystes galite įžvelgti daugiau, nei tik juoda balta – neabejotinai skirkite antrą pasimatymą!