Laba diena. Ačiū, kad rašote. Laiške pasakojate apie tai, kad artimas žmogus patiria psichologinį smurtą šeimoje. Įtariate savižudybės riziką, šeimoje auga mažas vaikas. Auka šantažuojama, kad nesikreiptų pagalbos. Buvo kreiptasi pagalbos į vaikų teises, bet pagalbos nebuvo sulaukta tinkamos. Šiuo metu ieškote kaip galėtumėte padėti.
Jau vien tai, kad norite padėti ir ieškote pagalbos būdų, gali pakakti Jūsų artimam žmogui pamatyti, suprasti, kad esama situacija yra nenormali ir netoleruotina, nes smurto aukos dažnai būna praradusios viltį, kad situacija gali keistis ir kad jos nėra vienos. Nuoširdus pokalbis iš šalies labai svarbus, nes nutinka taip, kad smurto aukos kaltina pačios save, jos jaučiasi labai pažeidžiamos, nevertingos, vienišos, nepasitikinčios savimi, gali jausti baimę (ypač jei šantažuojama vaikais, jų atiėmumu). Vienam žmogui išeiti iš tokio užburto rato labai sudėtinga.
Sprendimą išeiti iš tokios situacijos gali priimti tik pati auka, niekas kitas to padaryti negali. Jūs galėsite padėti tiek, kiek tos pagalbos priims ir tiek, kiek leis padėti. Svarbu išgirsti motyvus, baimes, kodėl auka iki šiol to nepadarė, kokių konkrečių grasinimų sulaukia iš smurtautojo. Sužinojus kuo konkrečiai grasinama - galima padėti rasti specialistų pagalbą.
Taip pat galite pasiūlyti konkrečią pagalbą ar paslaugą - pvz padėti išsinuomoti būstą, priimti laikinai pagyventi, palydėti pas specialistą, psichologą ir pan. Svarbu nepatarinėti kaip elgtis, ar nekalbėti su pačiu smurtautoju, - taip galite pakenkti aukai, ir ji sulauks dar daugiau smurto, taip pat tai gali būti pavojinga ir Jums pačiai.
Kadangi aukos ilgą laiką būna girdėjusios iš smurtautojų apie tai, kad jos nieko vertos, kad joms nepavyks, kad jos silpnos ir pan - tad labai svarbu girdėti iš palaikančio žmogaus žodžius - kad jos gali, kad sugebės, kad yra stiprios, kaip asmenybės, kad joms pavyks. Svarbu, kad kenčiantis nuo smurto žmogus suprastų, kad jis gali pakeisti savo gyvenimą, ne smurtautoją ar jo elgesį, bet savo paties gyvenimą.
- Jei pagalbos reikia čia ir dabar - visuomet galima kreiptis 112 (esant smurtui šeimoje, jie taip pat aukos kontaktus perduoda specializuotos pagalbos centrui
- Specializuotos kompleksinės pagalbos centras – 8 700 55516
- Artimiausia pagalba Jūsų mieste: www.specializuotospagalboscentras.lt/kontaktai
- Krizių centrai - teikia laikiną apgyvendinimo paslaugą nukentėjusiems nuo smurto asmenims ir jų vaikams
Stiprybės ir vilties, Ingrida