"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Sveiki, susidūriau su tokia problema, kad negaliu turėti to, ko labai norėčiau.

Pradėsiu nuo to, kad aš visą gyvenimą svajojau šokti sportinius šokius. Vaikystėje teko laimė lankyti sportinių šokių būrelį, man labai patiko ir visai gerai sekėsi. Deja, šokiai - brangus malonumas, o mano tėvai neturėjo pakankamai lėšų, kad galėtų man nupirkti sportinių šokių aprangą ar vežioti į varžybas. Taigi, kad ir kaip buvo gaila, vos po 1,5 metų teko nustoti šokti… Ir žinau, kad niekada (net kai baigsiu studijas ir pradėsiu dirbti) negalėsiu užsiimti šia savo aistra, kadangi neturiu partnerio… Bandau su tuo susitaikyti, tačiau man niekaip nepavyksta… Kartais socialiniuose tinkuose pamatau sportinių šokių šokėjų nuotraukas ir negaliu sutramdyti pavydo - man irgi norisi apsivilkti nuostabią suknelę, pasidaryti gražų makiažą ir laimingai suktis ant parketo… Dar prasčiau pasijuntu, kai suprantu, kad niekada negalėsiu įgyvendinti šios svajonės… Suprantu, kad su kai kuriais dalykais gyvenime reikia tiesiog susitaikyti, tačiau, kaip ir minėjau, man nesiseka to padaryti. Galbūt Jūs turite patarimų, kaip išmesti iš galvos tuos sportinius šokius ir pradėti gyventi laimingą gyvenimą be jų?

paklausė Sau 3 Kita Anonimė

1 Atsakymas

Labas,

Savo laiške pasakoji, jog turi didžiulę svajonę - vieną dieną apsivilkti gražią suknelę, pasidaryti gražų makiažą ir laimingai suktis ant parketo. Tačiau su šia svajone jau atsisveikinai. Supranti, jog įgyvendinti jos nepavyks. Tą supratai dar vaikystėje, kai dėl pinigų trūkumo negalėjai tęsti savo didžiausios aistros - sportinių šokių. Bandai susitaikyti su mintimi, jog ant parketo daugiau nestovėsi, tačiau mintys ir svajonė vis grįžta, ir tavęs nepalieka ramybėje. Savo laiške klausi, kaip išmesti iš galvos sportinius šokius ir pradėti gyventi laimingą gyvenimą be jų?

Skaitydamas tavo laišką, girdžiu daugybę neigiamų įsitikinimų: „Brangus malonumas“, „Žinau, kad niekada...“, „Negaliu užsiimti, turėti, pakeisti...“,Niekada negalėsiu įgyvendinti savo svajonės“, „Man nesiseka to padaryti“. Kognityvinėje elgesio terapijoje tai vadinama Tuneliniu mąstymu - žmogus išsirenka tam tikrą vieną neigiamą mintį ir ja vadovaujasi, o kitus faktus praleidžia ir ignoruoja. Tunelinis mąstymas žmogų stabdo nuo įdomių patirčių, mokymosi keistis, priimti save ir kitus. Pasaulio suvokimas pasidaro siauras ir nepadedantis žmogui gyventi prasmingo gyvenimo.  Greičiausiai tavo įsitikinimai susiformavo per ilgalaikę patirtį, per žmones, kurie tave supo aplinkui. Tačiau šiandien esi suaugusi asmenybė, šiandien savo įsitikinimus gali keisti. Svarbu pasistengti suprasti, jog senieji įsitikinimai ir nelanksčios mintys šiandien tau nepadeda, jos tave riboja ir stabdo nuo džiaugsmo, naujų patirčių, nuo tavęs stovinčios ant parketo.

Garsi Amerikiečių teisininkė Judith Sheindlin yra pasakiusi: Jei tau nepavyko įgyvendinti svajonės, kai tau buvo 20 metų, pabandyk ją įgyvendinti 30-ies, jei nepavyks tada, visada gali pabandyti 40-ies, jei napavyks ir tada, gali bandyti 50-ies, 60-ies... Teisininkė primena garsios JAV tapytojos Grandma Moses istoriją, kuri savo, kaip dailininkės karjerą, pradėjo būdama 80-ies metų amžiaus. Tokių istorijų yra apstu. Dizainerė Vera Wang pirmąją suknelę pasiuvo, kai jai buvo 40 metų. Vienos žinomiausių užkandinių - KFC - įkūrėjas pirmąjį restoraną atidarė, kai jam buvo 62 metai. Stan Lee - kino kompanijos Marvel įkūrėjas, pirmąjį savo komiksą išleido, kai jam buvo 40 metų. Joe Biden JAV prezidentu tapo, kai jam buvo 78 metai. Niekada nėra vėlu įgyvendinti savo svajonę.

Tai yra tik keli sportinių šokių mėgėjų klubai, kuriuose šokti gali visi žmonės, neribojant šokančių žmonių amžiaus ar šokimo patirties. Klubus pavyko rasti per 5 minutes:

Taip pat Facebook platformoje gali prisijungti prie grupės Sportiniai šokiai: https://www.facebook.com/groups/dancesportinfo.lt. Šią grupę vienija beveik 8 tūkstančiai narių. Tikiu, kad ten galėtum sulaukti pagalbos ir patarimų, kaip ir kur galėtum pradėti šokti.

Natūralu, jog po ilgos pertraukos grįžti į šokių aikštelę gali būti sunku. Žmogaus galvos smegenys reikalauja komforto, todėl pirmąjį kartą imtis naujos veiklos gali būti nelengva, nejauku, gali kilti nerimas, įvairios mintys. Tačiau mintys nėra faktai, todėl svarbu jas priimti, bet nereikėtų jomis pasikliauti 100%, jos nėra visada teisios. Gali pradėti nuo elgesio eksperimento technikos. Pradėk po mažą žingsnį. Gali parašyti laišką šokių studijai, pasidomėti, kaip viskas vyksta, ar yra laisvų partnerių, koks yra šokių principas - galbūt partneris nėra reikalingas, galbūt kiekvieną kartą šokama su nauju, nes poros keičiasi. Galima parašyti žmogui, kuris lanko šokius, paklausti, su kokiomis patirtimis ji(-s) susiduria. Galima nueiti stebėti užsiėmimo ir vėliau priimti sprendimą, kaip pasielgti toliau. Svarbu pradėti nuo mažų žingsnių ir pratinti save prie būsimos realios situacijos.

Jei į šokių aikštelę nuspręstum negrįžti, noriu atsakyti į tavo iškeltą klausimą: „Kaip išmesti iš galvos tuos sportinius šokius ir pradėti gyventi laimingą gyvenimą be jų“? Svarbu suprasti, jog norint pamiršti savo tikslą ar svajonę, gali būti sunku, ypač tada, kai apie tai yra daug galvojama, prisimenama. Vienas iš svarbiausių momentų - mokytis gyventi čia ir dabar. Svarbu gebėti priimti kylančius jausmus ir mintis, su jais išbūti. Yra visiškai normalu nepasiekti įvairių tikslų, kiekvienas žmogus su tuo susiduria, tačiau svarbu leisti sau išbūti su kylančiomis emocijomis. Geresnei savijautai palaikyti padeda pokalbis. Taip pat svarbu rasti veiklą, kuri galėtų džiuginti. Pagalvok, kas be šokių tau patinka, ką malonu veikti ir stenkis tuo praturtinti savo kasdienybę. Be visų šių praktikų, norėčiau rekomenduoti pasidomėti kognityvine elgesio terapija (KET). Būtent ši psichoterapinė kryptis aiškina, kaip yra susijusios žmogaus mintys, emocijos ir elgesys, kokią įtaką asmens sprendimams daro jo kertiniai įsitikinimai ir patirtis juos realizuojant. Įsitikinimų modelis, kurį aprašei savo laiške, gali būti susijęs ir su kitais tavo gyvenimo pasirinkimais - darbo, šeimos, laisvalaikio, draugų ir kt. Todėl svarbu suprasti, kokią įtaką praeityje susiformavę įsitikinimai ir mintys daro tavo gyvenimui šiandien.

Jei mėgsti skaityti knygas, rekomenduoju pasidomėti Tara Westover knyga - „Apšviestoji“. Jei patinkla klausytis tinklalaidžių, rekomenduoju „Dialogas“ 40-tą epizodą - Baimė klysti: https://open.spotify.com/episode/6V9ZVm4gLKoMBzqPk5UiYd?si=xymA-NE6TwSTeN4007QKSg

Taip pat gali pasiklausyti tinklalaidės The “Curious Dancer“ - 12-to epizodo - apie grįžimą, tęsimą ir šokių pradėjimą, kai esi suaugęs: https://open.spotify.com/episode/4uTjBtKmXzPJErvAnWtKvE?si=w1tvhWJ8TWiYxTLi89iXUA

„Po dvidešimties metų tu būsi labiau nusivylęs dėl to, ko nepadarei, nei dėl to ką padarei. Taigi atsikratyk pančių. Palik saugų uostą. Pagauk palankų vėją. Tyrinėk. Svajok. Atrask."

Markas Tvenas

Linkiu sėkmės, kad ir kokį sprendimą priimtum.

Lukas

atsakytas Sau 27 Lukas
redaguotas Sau 27 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

579 klausimų
581 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų