"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Šiuo metu esu studentė, gyvenu su mama. Mama dirba, kaip ir viskas gerai, bet būna išgeria į savaitę vieną ar du kartus. Kai ji išgeria dažniausiai visaip mane demotyvuoja, sako, kad aš su ja tik dėl pinigų, priduria, kad mano amžinatilsi tėtis manimi nesididžiuotų. Tai kartoja išgėrus labai daug kartų. Tačiau blaiva visai kitaip šneka ir net motyvuoja. Apie jos gėrimą buvo kalba, bet nieks nesikeičia galima sakyt nuo mano gimimo. Tad nežinau ką man daryti. Galėčiau eit dirbt ir kraustytis, bet aš tuomet nepajėgsiu ko gero studijuot, nes pirmas kursas ypač sunkus, tad nežinau ką man geriausia daryti šioje situacijoje. Po jos tų žodžių prisigalvoju visko, sunku prisiverst kažką daryti ir neseniai pirmą kartą net buvo užėjęs panikos priepuolis iš streso, nes jos žodžiai sukosi galvoje.
paklausė 2022 Lap 19 Stresas Lina

1 Atsakymas

Labas, Lina.

Ačiū, jog rašai ir ieškai pagalbos.  

Savo laiške pasakoji apie dabartinį savo gyvenimo etapą - studijas ir gyvenimą kartu su mama. Pastebėjai, jog mama išgėrusi tampa lyg kitu žmogumi, ima tave demotyvuoti, bando sukelti kaltės jausmą, sakydama, jog tėtis tavimi nesididžiuotų, jei būtų gyvas. Kartoja, jog su ja kartu gyveni tik dėl pinigų. Mini, jog mama elgiasi priešingai, kai nėra išgėrusi alkoholio, būna situacijų, kai taria motyvuojančią kalbą bei pasako gerą žodį, bet pavartojus alkoholio, mamos asmenybė pasikeičia. Buvo bandyta spręsti alkoholio vartojimo problemą, bet situacija nesikeitė. Šiuo metu keli sau klausimą - ką daryti - mąstai apie įvairius scenarijaus variantus - išėjimą iš namų, universiteto nutraukimą, darbo paiešką, bet supranti, jog šie sprendimai gali turėti neigiamos įtakos ateičiai. Šalia visų patirčių, rašai, jog neseniai patyrei panikos priepuolį dėl įvairių minčių ir mamos pasisakymų.

Girdžiu, jog šiuo metu išgyveni aibę įvairių emocijų, galiu tik įsivaizduoti, ką reiškia išgirsti artimiausio žmogaus, mamos, skaudžius žodžius apie save, tai iš tikrųjų skaudina, įsirėžia giliai į atmintį, o tuo pačiu formuoja identitetą ir požiūrį į pasaulį. Svarbu suprasti, jog tu, Lina, nesi kalta dėl mamos alkoholio įpročių ir jos pasakytų žodžių. Alkoholis daugumai žmonių tampa priemone pabėgti nuo sunkios realybės, darbo, įkyrių minčių, tai lengva priemonė atsipalaiduoti. Kartais alkoholis padeda pasakyti žodžius, kurių blaivas asmuo neturi drąsos ištarti, bet tai nereiškia, jog šie žodžiai yra teisingi. Būtų svarbu pagvildenti judviejų su mama bendrą santykį. Pasakoji, jog mamai išgėrus, ji kartais primena, jog su ja gyveni tik dėl pinigų. Gali pabandyti užduoti sau klausimą - kada paskutinį kartą esi jai pasakiusi pozityvų žodį, komplimentą, padėką, kad padeda finansiškai, galbūt jai trūksta atgalinio ryšio iš tavęs, bet mama, kol neišgeria, to atvirai įvardinti negali. Džiaugiuosi tavimi, jog jau dabar pastebi, jog mama turi ne tik ydų, bet pastebi ir jos gerąsias savybes, tik svarbu tai pasakyti pačiai mamai, galbūt ji tai girdi per retai. Taip pat svarbu mamai, kai ji nėra išgėrusi, įvardinti, kaip tu jautiesi, kokią įtaką jos žodžiai tau daro, svarbu nekaltinti mamos, bet paaiškinti, jog jautiesi blogai, kai girdi mamą tave skaudinant.

Galiu stengtis suprasti tavo norą padėti mamai, bet dažnu atveju priklausomybių problemą galima įveikti tik tada, kai jos kamuojamas asmuo pats pripažįsta problemą ir nori keistis. Žinoma, tu turi pilną teisę siūlyti pagalbą, pasakyti, kokios galimybės gydytis yra, bet jei mama pagalbos nenorės, tu taip pat negalėsi padėti, tuo pačiu metu atiduosi daug vidinių resursų, kuriuos galėtum nukreipti kuriant savo asmeninį gyvenimą. Jau dabar jauti, jog tavo patirtys virto kūno fiziologinėmis reakcijomis - neseniai patyrei panikos priepuolį. Noriu pasakyti, jog tavo minima patirtis, panikos ataka, šioje situacijoje yra natūrali - viduje išgyveni daug ir įvairių emocijų, normalu, jog kūnas į tai reaguoja, bet tuo pačiu svarbu suprasti, jog tai tam tikras ženklas, kurį siunčia organizmas ir nori įspėti, jog pasirūpintum savo emocine ir fizine sveikata. Pirmą žingsnį jau žengei, apie savo išgyvenimus pasidalinai su mumis, kad sumažintum vidinę įtampą, gali ir toliau rašyti apie savo jausmus sąsiuvinyje, užrašinėje ar ten, kur tau patogu, jei jauti, jog rašymas tau padeda.

Lina, džiaugiuosi, jog ieškai būdų padėti sau, svarbu, jog šią kelionę tęstum toliau. Šiuo metu studijuoji universitete, Lietuvoje esantys universitetai savo studentams siūlo nemokamas psichologines konsultacijas, galbūt jų metu, kalbant su specialistu (-e), galėtum rasti atsakymus į tau rūpimus klausimus, pasikalbėtum, tai galėtų padėti jaustis emociškai lengviau. Taip pat kviečiu pasidomėti tiek gyvai, tiek internetu organizuojamais Suaugusių alkoholikų vaikų susitikimais, tai galėtų būti ta erdvė, kurioje būtų galima pasidalinti sava istorija su panašią patirtį turinčiais asmenimis, įkeliu nuorodą -  https://www.suaugevaikai.lt/susirinkimai, jei šia tema domina literatūra, gali pasidomėti keliomis knygomis, pateikiu sąrašą:

·      Melody Beattie - Ne-priklausomi. Kaip liautis kontroliuoti kitus ir pradėti rūpintis savimi"
·      Janet Geringer Woititz - Suaugę alkoholikų vaikai: kaip nusimesti skausmingos praeities naštą ir atkurti dvasios ramybę"
·      Susan Forward, Craig Buck - Toksiški tėvai. Kaip atsikratyti skaudžios patirties ir susigrąžinti gyvenimą"
·      Susan Forward, Donna Frazier Glynn - MAMOS NEMOKANČIOS MYLĖTI: patarimų knyga, padėsianti dukterims užgydyti sielos žaizdas"

Lina, jaučiu tavo stiprybę ir tikiu tavimi, linkiu sėkmės.

Lukas

atsakytas 2022 Lap 26 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų