"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Mano tėvai labai patriotiški, aš gyvenu užsienyje ir susiradau kitatautį draugą, pas kurį kraustausi gyventi. Tėvai kaltina, kad jei jie mirs iš sielvarto, tai bus mano kaltė, kad aš padariau didžiausią gėdą šeimai ir darau didžiulę klaidą. Kaip atlaikyti tėvų psichologinį spaudimą ir išlaikyti santykius su jais? Man 25 - eri.
paklausė 2022 Spl 17 Tėvai ir vaikai anonimas

1 Atsakymas

Sveiki,

džiugu, kad kreipiatės pagalbos ir su savo sunkumais neliekate viena. Regis, santykis su tėvais Jums išties yra svarbus ir Jūs norite jį išlaikyti. Esate motyvuota ne tik palaikyti santykį su tėvais, bet ir savo draugu.

Jūsų situacija išties nėra lengva. Visų pirma, esate jauno suaugusiojo amžiuje, kuomet ieškomas ir kuriamas artimas ryšys su bendraminčiais, romantiniu partneriu ar kt. Nepavykus užmegzti artimo papildančio santykio su kitu žmogumi jaučiamės izoliuoti, t.y. nepritampantys ir vieniši. Taigi Jūsų amžiuje ieškoti, rasti ir užmegzti ryšį su kitu žmogumi, nesvarbu, ar jis kitokios tautybės, tikėjimo ar religijos, yra svarbus ir esminis uždavinys.

Kaip pati sakote, šį uždavinį įgyvendinti neleidžia Jūsų tėvai, kurie yra labai patriotiški. Pats patriotiškumas savaime nėra blogai, tačiau kai pasiaukojimas ir meilė tėvynei peržengia ribas, t.y. dėl patriotiškumo žlunga santykiai ir artimi ryšiai, tai tampa nepageidautinu dalyku.

Regis, už šio Jūsų tėvų patriotiškumo slypi daugelis dalykų. Pirma, tėvai tikriausiai Jums linki ir nori tik gero ir greičiausiai priešinasi Jūsų draugystei su kitataučiu dėl to, kad nori Jus apsaugoti. Galima daryti prielaidą, jog draugystė su kitos tautybės atstovu jiems atrodo nepriimtinas ir nesaugus variantas, galintis sukelti grėsmę ir pridaryti žalos Jums. Pavyzdžiui,  kita kultūra, tikėjimas, papročiai ir tradicijos dažnu atveju šeimas išskiria. Žinoma, gali būti ir atvirkščiai, galbūt tai šeimą kaip tik sustiprins. Galbūt reikėtų pasigilinti į tėvų daromas prielaidas dėl Jūsų santykio su kitataučiu. Apskritai negalime daryti konkrečių išvadų  ir spręsti iš anksto apie santykių „gerumą arba blogumą“ remdamiesi vien tokiais veiksniais kaip kitokia tautybė, tikėjimas ir kultūra. Deja, santykio stiprumo ir kokybės neapsprendžia kita religija ir kultūra. Greičiausiai, besąlyginės meilės nepajėgtų įveikti niekas.  Juk vienintelis dalykas, kuris mus vienija  ir yra skirtumai. Tik ne visada pavyksta tai suvokti.

Gaila, kad Jūsų tėvai norėdami Jus apsaugoti, naudoja prieš Jus psichologinį spaudimą (tai panašu į psichologinį smurtą). Galbūt kitaip ir nemoka, o jausdami grėsmę ir pavojų žmonės dažnai renkasi primityvius, gerai išmoktus elgesio būdus, pavyzdžiui, kito pažeminimas, menkinimas, kaltinimas, engimas ir kt. Ir grįžtant prie besąlyginės meilės tampa aišku, kad dažnai net ir patys artimiausieji mums nustato sąlygas, tarsi įtalpina į rėmus, norėdami mus kontroliuoti ir taip jaustis geriau. Ir už artimųjų elgesį mes nesame atsakingi, neprivalome jo pakeisti, o jei pabandytume, tikriausiai nepavyktų. Kiekvienas yra atsakingas už save.

Taigi raginu prisiimti atsakomybę už savo sprendimus. Jūsų tėvai turėtų suprasti, jog esate, nors ir jauna, tačiau subrendusi asmenybė, gebanti priimti sprendimus savarankiškai ir žinote, ko norite labiausiai. Galų gale, nebūtina gauti tėvų pritarimą sprendimui priimti. Iš tiesų, jei tėvai Jus myli ir gerbia, manau anksčiau ar vėliau turėtų susitaikyti su Jūsų sprendimu ir jį priimti.  Dabartinė jūsų užduotis – galutinai priimti sprendimą dėl tolimesnės draugystės nepaisant tėvų pasipriešinimo ir nepritarimo, klausyti savo širdies balso.

Padėti atlaikyti spaudimą iš tėvų gali padėti žinojimas, jog net ir toks tėvų elgesys gali kilti iš meilės ir rūpesčio mums. Būtų puiku, jei turėtumėte progą pasikalbėti su tėvais apie savo savijautą ir jausmus, kuriuos sukelia jų pasipriešinimas. Dažnai išsakę kitiems kaip jaučiamės, kai šie vienaip ar kitaip elgiasi, sulaukiame pokyčio. Žmonės, suvokę, kas mums nepatinka ir kokias mums emocijas sukelia, nustoja tai daryti. Ir atvirkščiai, išsakydami, kas mums patinka, paskatiname kitus taip elgtis.

Jei su tėvais neišeina pasikalbėti (per sunku, nėra tarpusavio supratimo), tuomet reikia ieškoti pastiprinimo iš šalies. Gali padėti psichologinė pagalba tel. nr.: http://www.klausau.lt/telefonai arba apsilankymai pas psichologą-psichoterapeutą.

Santykius išlaikyti padeda  pokalbiai, kartu praleistas laikas, bendra veikla, kalbėjimas ta pačia meilės kalba...Ir be abejo, abiejų žmonių noras tą santykį išlaikyti.

Linkiu stiprybės, ramybės, drąsos ir pasitikėjimo savimi,

Martyna

atsakytas 2022 Spl 23 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų