"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki. Kiekvieną dieną susiduriu su stresu tiek mokykloje, tiek namuose. Mokykloje patiriu didelį stresą prieš rašant kontrolinius (bet manau tai normalu ir tai patiria visi) ir tiesiog per kiekvieną pamoką sedžiu baimėje. Grįžtant namo vis galvoju kiek užduota namų darbų, ar galėsiu pailsėti ? Kadangi dažnai dėl visko stresuoju, blogai išsimiegu, o kai esu neišsimiegojus, būnu pavargusi ir neproduktyvi.Dar stresuoju dėl didelio namų darbų kiekio. Kartais mokytojai užduoda tiek, kad grįžus iškart lekiu prie namų darbų ir vistiek sėdžiu iki 3h nakties. Mama pyksta, nes as visada būnu pikta ir pavargusi ir visada esu nervuota. Nežinau kaip tai suvaldyti. Tiesiog pavargau nuo visko..
paklausė 2017 Grd 13 Stresas Monika

1 Atsakymas

Labas Monika,

Ačiū, kad parašei ir pasidalinai tuo, kas Tave kamuoja. Išties Tavo laiškas kupinas įtampos, nerimo ir nuovargio. Pastebiu, kad esi tarsi užstrigusi nesibaigiančiame nerimo rate. Viskas prasideda nuo įtampos mokykloje, kuri Tave lydi netgi išėjus iš jos, ir neatsitraukia net kai jau esi namie. Nesiliaujantis nerimas neleidžia atsipalaiduoti ir gerai pailsėti, dėl ko paskui sekančią dieną viskas kartojasi taip pat, tik su dar didesniu išsekimu.

Mokykla gali būti išties sudėtingas laikotarpis. Juk šitiek naujų dalykų reikia ne tik suprasti, bet ir atsiminti. O kur dar kontroliniai darbai, kuriais mokytojai tikrina tavo žinias! Tikrai suprantu, kodėl gali pradėti jausti nuovargį ir įtampą. Tačiau džiaugiuosi, kad nepasilieki viena su savo nerimu, ir kad atpažįsti, jog tokia būsena tikrai nėra Tau naudinga, kad reikia kažką keisti.

Tu esi teisi – daugelis mokinių patiria šiokį tokį stresą prieš kontrolinius ir tai yra visiškai normalu. Tačiau problema atsiranda tada, kai mokinys jaučiasi tarsi kiekviena diena būtų tarsi vienas ilgas kontrolinis. Tai jaučiu ir Tavo žodžiuose – tiek Tavo protas, tiek kūnas tarsi užstrigo stresinėje būsenoje, tad nerimas savaime nebepraeina, kad tai tapo nuolatine būsena. Pavyzdžiui, tavo situacijoje stresinė situacija būtų kontrolinis, tačiau jam pasibaigus, kai tavo baimė turėtų atlėgti, tai neįvyksta – atsiranda nerimastingos mintys, kurios vis sunkiau slegia. Aš todėl norėčiau šiek tiek performuluoti ir Tavo klausimą „Kaip išmokti valdyti stresą?“ į šitokį - „Kaip atpažinti savyje nerimastingas mintis ir jas suvaldyti?“. Stresinių situacijų kontroliavimas nėra mūsų galioje, nes visada atsiras ar tai kontrolinis, ar krūva namų darbų, ar dar kas nors nemalonaus. Tačiau Tu gali išmokti suvaldyti viduje kas kart kylantį nerimą ir nepasiduoti situacijos spaudimui. Mokykla tikrai neturi būti katorga, jeigu tik išmoksti save prižiūrėti ir sau padėti.

Miela Monika, iš šio nerimo rato tikrai galima ištrūkti ir tik Tu gali jį nutraukti. Taip padaryti gali keletą būdų.

Visų pirmiausia, svarbu suvokti, kad ilgalaikį nerimą maitina iškreiptos, nelogiškos mintys. Tu čia galbūt suskubsi man paprieštarauti sakydama, kad kontroliniai ir užduoti namų darbai yra realūs ir čia nėra nieko nelogiška. Taip, Tu esi teisi. Tačiau tai tik išoriniai dalykai, viduje tavo protas turi užslėpęs daug aršesnes mintis, kurias Tau sėkmingai atskleidus, pamatysi, kokios jos nelogiškos, ir taip tavo nerimas sumažės.

Norint demaskuoti nelogiškas mintis reikia jų ieškoti kas kart pajautus viduje kylantį nemaldomą nerimą. Kaip pavyzdį vėl paimkim kontrolinį. Tu nerviniesi, jautiesi tikrai baisiai. Bet kodėl? Kas baisiausia kas gali nutikti per kontrolinį? Negausi norimo pažymio? Ką tai Tau reikš? Kas Tau realistiškai atsitiks, jeigu negausi geriausio įvertinimo? Štai čia pabandyk pasvarstyti, ar tikroji nerimo priežastis yra reali.

Pavyzdžiui, aš taip pat be galo bijodavau visokių egzaminų, atsiskaitymų arba kad neįveiksiu krūvos namų darbų. Žinai kodėl? Nes viduje mano nerimą kurstė bjauriausiai iškraipyta mintis, kad jeigu negausiu gero pažymio, arba ne taip atsakysiu prieš klasę, o gal nespėsiu pasiruošti viskam tobulai, tada vadinasi visi pamatys, kokia aš niekam tikusi, kad esu nieko verta. Tai buvo nuodinga ir absoliučiai nelogiška mintis. Pažymiai ar nepriekaištingas pamokų paruošimas nenusako Tavęs kaip asmens, Monika. Žinoma, reikia darbo ir pastangų, tačiau reikia atsiminit, kad suklydus, tavo vertė nuo to nesumažės.

Taigi, kaskart kylant nerimui paklausk – ko Tu labiausiai bijai, ir ar ta priežastis yra realistiška? Po ta baime gali slypėti skausmingas ir beprasmis tobulumo siekimas ir nerealistiškų reikalavimų sau kėlimas. Atpažink tokias mintis praktiškai užsirašydama Tave slegiančią mintį ir jausmą, o šalia jos pasirašyk, kodėl Tavo manymu taip jautiesi ir ar Tavo nerimas nėra iškreiptas:

Pvz.: Beprotiškai bijau rytojaus, nes kvies atsakinėti. Bijau, kad suklysiu ir visi iš manęs juoksis.   Atsakymas sau galėtų būti toks: Taip, aš jaučiu jaudulį, tai normalu. Tačiau jeigu ir suklysiu, iš kur aš žinau kad iš manęs juoksis. Juk aš negaliu nuspėti kitų žmonių minčių ir poelgių. Praėjusį kartą irgi susikirtau, bet dėl to nieko baisaus neatsitiko.

Taip pat, neužmiršk savęs pagirti ir pripažinti už jau atliktą darbą:

Pvz.: Nespėjau perskaityti viso užduoto skyriaus.   Atsakymas sau galėtų būti toks:  Tačiau tai ne pasaulio pabaiga, nes aš atlikau kitas užduotis.

Galiausiai, be galo svarbu savimi rūpintis ir padėti sau atsipalaiduoti. Pasistenk sudaryti poilsio grafiką. Juk mokykloje yra pertraukos ir visi laikosi mokyklos taisyklių, tad sudaryk ir savo namų taisykles. Pvz., nustatyk tam tikras valandas, kurios bus skirtos tiktai Tau, netgi jeigu ir nespėjai visko nuveikti. Poilsio metu geriausia bandyti protą nukreipti visiškai priešinga linkme. Jeigu visą laiką skyrei protinei veiklai, dabar laikas tavo kūnui. Išeik į lauką, jeigu turi, pavedžiok šunį, ar mamai padėk ką nors padaryti. Atmink, kad nuovargis Tau nieko vertingo neduoda, tad tavo tikslas yra padėti sau nusiraminti.

Esi reikli sau moksluose, pabandyk būti tokia pat reikli ir savo poilsio ir rūpinimosi rutinoje. Jeigu turėsi tikslų poilsio grafiką ir jo laikysiesi, bei seksi, atpažinsi ir logiškai pažvelgsi į savo nerimo mintis, situacija pradės lengvėti.

Stiprybės Tau, Monika.

Vilda 

atsakytas 2017 Grd 13 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų