"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Mama suagusiai dukrai parenka draugus, kišasi į gyvenimą. Kaip elgtis, kad neįskaudintų mamos?
paklausė 2017 Grd 5 Tėvai ir vaikai Lina

1 Atsakymas

Sveiki Lina,

Ačiū už tavo klausimą apie mamos ir dukros santykius. Iš tiesų tėvų ir vaikų santykiai yra pamatiniai mūsų gyvenime. Vaikams augant santykiui keliami vis kitokie, nauji iššūkiai, uždaviniai, kuriuos įveikę tiek tėvai, tiek vaikai dar šiek tiek subręsta. Vienas iš tokių laikotarpių, kai santykis turi transformuotis į kitą kokybę yra vaiko suaugystė. Tuo metu tėvams reikia mokytis paleisti vaiką, tuo tarpu vaikams- atsiskirti. Kartais abiems pusėms, nėra lengva tai padaryti, tad svarbu būti kantriems ir po truputį dėti pastangas to link.

Lina, savo laiške rašai, kad tavo mama kišasi į tavo gyvenimą pvz. parenka draugus. Iš tavo klausimo suprantu, kad tiek, kiek tavo mama nori dalyvauti tavo asmeninio gyvenimo sprendimuose tavęs netenkina - tu nori pokyčio. Tai yra svarbus momentas, norisi tavęs paklausti, kokio santykio tu norėtum? Kaip konkrečiai įsivaizduoji kiek įtakos tavo pasirinkimuose gali turėti mama, kokia jos rolė tavo gyvenime tau yra tinkama ir laukiama? Kokios yra mamos įtakos ribos?  Tam, kad įsitvirtintų nauji elgesio modeliai jūsų abiejų santykyje, pirmiausia svarbu žinoti kur link einama, kokia yra siekiamybė.

Santykis yra kaip šokis, jeigu vienas žmogus pradeda keisti žingsnelį, kitas jau nebegali judėti taip pat. Tad tu turi galios keisti jūsų abiejų santykių šokį.

Iš tavo klausimo girdžiu, tavo rūpestį savo mamos savijauta ir nenorą jos įskaudinti. Šis rūpestis mums yra labai natūralus, tačiau jis kartais gali mus stabdyti nuo tiesos išsakymo, taip, kaip yra, kaip tu iš tiesų jautiesi, ko tu nori. Kartais bijodami kitą žmogų įskaudinti mes nuvertiname jo gebėjimą atlaikyti tą tiesą, nuvertiname jo vidinius resursus ir pasąmoningai laikome silpnais, kuriuos reikia globoti. Tokiu atveju abi pusės įstringa "melagingame" santykyje, kur kažkas nutylima ir nėra nuoširdu. Be abejo, tiesa gali įskaudinti, bet galiausiai ji nuves į brandesnį, tikresnį santykį.

Gali būti, kad kaltės jausmas tave stabdo nuo išsakymo mamai, kokio santykio su ja tu norėtum. Norisi priminti, kad suaugęs vaikas, turi teisę gyventi savo gyvenimą, visiškai unikalų ir autentišką, nepriklausomai nuo tėvų lūkesčių. Ir kai patys mes suvokiame turį tokią teisę, tada neužsikrauname ne savo naštos, būti atsakingais už tėvų savijautą ar jiems įtikti. Juk galiausiai tavo mama bus laiminga, kai matys laimingą dukrą.

Galima bandyti paanalizuoti, ko tavo mama siekia tokiu savo elgesiu. Gal jai trūksta tavo dėmesio, gal tokiu būdu ji jaučiasi artima tau, o gal ji vis dar laiko tave vaiku ir nepasitiki, kad tu gali priimti tinkamus sprendimus. Kai priežastis aiški galima siekti ją patenkinti kitais būdais. Pvz. praleidžiant laiką su mama kokybiškai, išsakant mamai savo dėkingumą už jos rūpestį ir norą, kad tavo gyvenimas būtų sėkmingas, be abejo ji tai daro pagal savo supratimą.

Apibendrinant, noriu pasiūlyti pirmiausia pačiai suvokti, kokių santykių su savo mama tu nori, įsisąmoninti tavo ir tavo mamos galimas dabartinio santykio priežastis ir pasikalbėti su mama kiek galima nuoširdžiau ir su meile, išreiškiant dėkingumą jai už jos rūpestį, bet tuo pačiu jaučiantis tvirtai savyje išsakant savo vidinę tiesą.

Tikiu, kad jums abiems pavyks pereiti į kitą, gilesnį ir labiau džiuginantį santykių etapą,

Šiltai,

Inga
atsakytas 2017 Grd 5 Inga
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų