"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Aš esu lėto būdo ir ne iš karto suprantu bajarius, nespėju greitai bendrauti. Bendrai tai susigaudau neblogai, ir mokausi neblogai, tik iš lėto. Man reikia laiko, kol suprasčiau. Ypač sunku su draugais, kurie greitai kalba, kažką susitaria o man dar nelabai aišku, kas čia vyksta. Aš tik pažiopčioju ar pasišypsau. Arba kai aš ką nors pasakoju mane dažnai nutraukia arba pakeičia temą, nes jau tas kitiems pasidaro neįdomu. Arba mokytojos parėkia, parėkia, bet paskui man viskas paaiškėja. Kai dar buvau septintoje klasėje tai mokytoja sakydavo, kad "jei ant tavęs nerėkčiau, visai durna būtum". Nors dabar tai man neblogai sekasi.

 Kaip man išmokti greičiau bendrauti, kad su kitais suspėčiau, jei tai išvis įmanoma? Ypač man svarbu su draugais.
paklausė 2017 Lap 21 Bendraamžiai/santykiai darbe Milda

1 Atsakymas

Geriausias atsakymas

Labas Milda,

Ačiū, kad mums parašei. Tu pasakoji, kad tau labai svarbu ryšys su savo draugais, tačiau problema ta, kad jautiesi per lėta bendraujant su jais, kartais dėl to sunku susigaudyti apie ką kalbama ir kas vyksta. Tu jautiesi, kad dėl tavo lėtumo kiti neturi kantrybės išklausyti tavęs iki galo, taigi tu norėtum kaip nors save pakeisti, kad pagreitėtų tavo bendravimo įgūdžiai.

Miela Milda, tavo žodžiuose jaučiu savikritiškumą ir savęs nuvertinimą. Atmink, kad mes visi esame skirtingi, visi suvokiame ir apdorojame informaciją skirtingu greičiu. Nei greitumas nei lėtumas nėra privalumas ar trūkumas, esmė yra mūsų savęs vertinime.

Bet skubu pabrėžti, kad žmogus – ne akmuo, jis gali keistis, tobulėti, išsiugdyti naujus įgūdžius. Tačiau pagrindinis klausimas prieš sąmoningai nusprendžiant, ką ir kaip norime savyje pakeisti, yra – dėl ko aš noriu keistis ir ko iš tikrųjų tuo siekiu (kartais mes save įtikiname netikromis, paviršinėmis priežastimis, kurios neatspindi mūsų tikrųjų baimių ir lūkesčių). Gal nepasitenkinimas ir noras kažką savyje keisti kyla dėl negalėjimo priimti savęs, tokiu, koks esi, dėl noro įtikti kitiems, pritapti, netgi jeigu tai eina prieš tavo esybę? Vidiniai pokyčiai visada turėtų vykti dėl savęs, nes jeigu bandysime iš savęs nulipdyti kitą žmogų, kuris mūsų akimis bus geresnis, greitesnis ir labiau mėgstamas, mūsų pokytis mums nesuteiks ilgalaikio džiaugsmo ir pasitenkinimo, nes bus nuvertinti mūsų tikrieji norai ir poreikiai.

Visgi, aš suprantu, kad dažnai žmogaus lėtumas socialinėse situacijose gali būti priimtas neigiamai dėl įvairiausių klaidingų ir ribotų kitų žmonių įsitikinimų, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad tai yra yda, kurią reikia ištaisyti. Tavo mokytojos pasisakymas yra išties labai skaudus ir žeidžiantis ir neatspindi realybės ir jokiu būdu neapibūdina tavęs, kaip asmens. Juk naujų dalykų išmoksti ne todėl, kad kažkas ant tavęs šaukia, tai įvyksta dėl tavo pačios pastangų.

Tačiau jeigu tau tai tikrai maišo ir tu tiesiog nori išlavinti savo bendravimo įgūdžius, galima pabandyti keletą tokių variantų:

Pirma, pabandyk pažaisti įsivaizduojamus scenarijus. Pavyzdžiui, gal kažkada draugas uždavė klausimą, bet tu nespėjai sureaguoti ir negalėjai duoti atitinkamo atsakymo. Tad dabar ramiai pabandyk suformuluoti tavo manymu geriausią atsakymą ir vėl įsivaizduok tą situaciją ir atsakyk į klausimą jau būdama pasiruošusi. Pabandyk įsivaizduoti ir kitokias panašias situacijas ir kaip tu į jas sureaguotum, kokį atsakymą duotum į vienokį ar kitokį klausimą ar juokelį. Per laiką taip praktikuodamasi išmoksi tam tikrų taktikų ir sekantį kartą būdama realioje situacijoje būsi labiau pasiruošusi ir tvirčiau pasitikėsi savo jėgomis.

Antra, yra be galo svarbu suvokti, kokios galėtų būti priežastys, kurios galėtų sulėtinti tavo reakcijas. Gal pokalbio metu tave kažkas slegia ir neleidžia susikoncentruoti? Gal tai baimė, kad jeigu neperkąsi situacijos greitai ir neatsakysi tinkamai, būsi teisiama aplinkinių? Kai jautiesi ramus ir pasitikintis savimi, mintys tampa daug aiškesnės ir yra daug lengviau jas išreikšti. O gal tai tiesiog tavo protas taip apdoroja informaciją - vienu metu jis bando aprėpti, suvokti ir įvertinti daugybę dalykų, todėl ir išgauti tiesioginį atsakymą yra ne taip lengva ir tam reikia šiek tiek daugiau laiko. O tai nėra silpnybė, bet priešingai – gal tu esi pastabesnė ir bandydama suvokti kai kurias situacijas susitelkti ties daug daugiau detalių vienu metu negu kiti, todėl ir aiškumas tokiais atvejais gali ateiti šiek tiek vėliau.  

Jeigu kalbame apie konkrečius mokymosi būdus, svarbu atpažinti, kas tavo atveju veikia geriausiai ir tai naudoti – gal tave labiau stimuliuoja vaizdai, o gal muzika, gal greičiau ir lengviau suprasti informaciją padeda tokie dalykai, kaip spalvotos kortelės, gal asociacijos.

Trečia, įvertink savo stiprybes. Pavyzdžiui, jeigu tu ir nespėjai kurį kartą susigaudyti savo draugų pokalbyje, vietoj to, kad pažvelgtume į save neigiamai, pasvarstyk, ką tu vietoj to duodi, kokie yra tavo atsveriantys privalumai. Gal tu esi gera iš-klausytoja? Gal tavo draugai tavimi pasitiki ir tau labiau išsipasakoja? Gal esi pastabesnė ir įžvalgesnė nei kiti? Visa tai yra tavo stiprybės, Milda, nepamiršk ir nenuvertink jų.

Galų gale, įdomu būtų pasvarstyti ar prisiminti atvejus, kai nebuvai teisiama dėl lėtesnės reakcijos. Gal tai buvo žmogus, kuris nepriklauso tavo dabartiniam draugų ratui, gal tai šeimos narys? Pagalvok, kaip tu tada jauteisi, kai galėjai be baimės prisipažinti, kad kažko nesupratai, kai galėjai gerai pasvarstyti prieš atsakydama? Nepamiršk to jausmo tais atvejais, kai jausiesi, jog galbūt atsilieki, ir žinok, kad nesi viena.  

Tačiau noriu pasidžiaugti, kad ir pati atpažįsti, kad ne viskas taip juoda, ir kad kartais tau tik reikia šiek tiek daugiau laiko apdoroti kai kurią informaciją, ir tame nėra nieko blogo, Milda. Gyvenime kartais taip susitelkiam ties tuo, kokias mes norėtume būti, ties savęs kūrimu, ir pamirštame, kad yra kitas daug patikimesnis kelias siekiant vidinio potencialo – tai savęs priėmimas tokiu, koks esi. Kai priimi save visokį, viskas tarsi savaime susidėlioja į savo vietas – draugai, pomėgiai ir lūkesčiai.

Taip pat yra svarbu nesutapatinti savęs tik su vienu iš daugelio savo bruožu – tu nesi vien tik tai, kaip greitai ar lėtai suvoki situacijas, tu esi unikali ir daugialypė asmenybė.

Taigi, linkiu tau pasitikėjimo savimi, miela Milda, ir nenustoti savęs ieškoti.

Vilda 

atsakytas 2017 Lap 22 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų