Savęs pažinimas: 10 klausimų, kuriuos būtina sau užduoti

Savęs pažinimas Savęs pažinimas

Neteisinga manyti, kad susitelkimas ties savimi veda į narcisizmą. Žinoma, mes nekalbame apie kraštutinumus, tačiau yra kaip tik atvirkščiai. Sveikas gebėjimas ir mokėjimas pažvelgti į savo vidų, savo asmenybės poreikius, savęs pažinimas veda tiek į produktyvesnį darbą, tiek į pilnesnius santykius. Kaip ir dauguma psichologų, mes tikime, jog kiekvienas žmogus turėtų rasti bent kelias minutes tiktai sau ir nuoširdžiai atsakyti sau pačiam kad ir į šiuos klausimus:

1. Kada aš būnu laimingiausia(s)?

Kad atrastumėte tai, kas jums teikia tikrą, giliai juntamą laimę, gali tekti pereiti per visą eilę atsiminimų chronologine tvarka. Kitiems gali padėti mąstymas apie veiklas, kuriomis jie užsiima: darbas, laisvalaikis, pomėgiai, užsiėmimai su draugais ar mylimu žmogumi ir pan.

2. Kuo aš turėčiau daugiau užsiimti?

Nesate tikras dėl atsakymo į šį klausimą? Pabandykite sudaryti savo pasiekimų sąrašą ir išskirkite tuos, kai džiaugėtės ne tik galutiniu rezultatu, bet ir visu procesu link jo.

3. Ko aš turėčiau daryti mažiau?

Čia ir vėlgi padės sąrašas. Įvardinkite sau savo pralaimėjimus ar nesėkmės ir pabandykite surasti tai, kas joms visoms yra bendra. Tai gali būti tam tikri elgesio modeliai, įpročiai ar reakcijos.

4. Ką aš turėčiau daryti kitaip?

Pagalvokite apie dažnai atliekamas svarbias veiklas, darbe ir už jo ribų. Ar galėtumėte jas atlikti efektyviau, o galbūt ir pats jomis mėgautis labiau, jeigu kažką darytumėte kitaip? Ką konkrečiai reikėtų keisti?

5. Kur aš esu produktyviausias?

Pavyzdžiui, darbe, kai kurie žmonės pasiekia geresnių rezultatų dirbdami atsiskyrę nuo kitų, o kitiems būtinai reikia kolegų pilnos aplinkos. Vieni jaučiasi labiau susikaupę ir susikoncentravę dirbdami biure, tuo tarpu kiti mieliau rinktųsi namų aplinką. Tas pats pasakytina ir apie veiklas už darbo ribų: labiau produktyvūs galime būti namie, bibliotekoje, bare, draugų namuose ir pan.

6. Kodėl dauguma žmonių į mane reaguoja būtent taip?

Paprastai savo elgesio dėka mes sulaukiame daugybės įvairių reakcijų. Tačiau kartais imame pastebėti, jog mūsų elgesys iššaukia pastovias reakcijas – galbūt pritarimą, gynybą, abejingumą ar priešiškumą. Kodėl taip galėtų būti? Jeigu sunku rasti atsakymą, paklauskite žmogaus, kuriuo visiškai pasitikite ir kuris atsakys jums nesistengdamas pagražinti tiesos. Būkite pasiruošęs ją priimti!

7. Ką mano išmintingoji pusė darytų šioje situacijoje?

Dažniausiai mūsų elgesys varijuoja skalėje tarp „blogiausias aš“ ir „geriausias aš“. Šis, septintas klausimas, leidžia prabilti išmintingajai mūsų pusei.

8. Kokiu pavyzdžiu turėčiau sekti?

Daugelį žmonių sekimas juos įkvepiančiais pavyzdžiais skatina būti geresniais. Galbūt mintyse turite tokią figūrą – tikrą ar įsivaizduojamą – kuri padėtų jums susidoroti su konkrečia problema?

9. Kaip šiandien atrodys mano tvarkaraštis?

Vienas iš specialistų patarimų, norintiems geriau planuoti savo laiką, yra sudaryti ateinančios dienos tvarkaraštį jau jos išvakarėse. Tai nebūtinai turi būti valandų tikslumu suskirstyta diena, labiau preliminari dienotvarkė. Taip vos pramerkę akis žinosite, jog turite užduočių, kurias tą dieną reikia atlikti.

10. Ar nuolatinis blogų patirčių pergalvojimas man padeda?

O galbūt tai užima mano mintis, įstrigdo vietoje ir suteikia priežasčių nejudėti pirmyn? Kartais iš tiesų yra naudinga permąstyti tai, kaip blogai jūsų tėvai, mylimas žmogus ar vadovas darbe su jumis elgėsi. Vis dėlto daug dažniau tokio prisirišimo prie blogų patirčių žala didesnė, nei nauda. Pyktis surakina mus vietoje ir neleidžia į tas pačias patirtis pažvelgti kitu, save raminančiu žvilgsniu.

Kas jums rūpi labiau už viską? Kiekvienas mūsų turime savąjį atsakymą į šį klausimą. Vieniems žmonėms labiausiai rūpi šeima. Kitiems – jų darbas. Tretiems – galimybė būti kūrybingu ir save realizuoti. Dar kitiems – tai galimybė prisidėti prie darnios visuomenės kūrimo. Atsakymų daugybė, o kuris yra Jūsų?