„Jaučiu liūdesį. Ar dėl to aš dabar blogas žmogus?“

Emocijos Emocijos

Kartais gyvenime ką nors atlikdami nė nesusimąstome, kodėl tai darome. Tik po to kyla klausimas: „Kodėl aš taip pasielgiau?“. Nesuvokiame ir ką iš tiesų jaučiame ar galvojame. Atrodo, kad esame laimingi, nuolatos šypsomės ir esame pozityvūs, o staiga pasirodo, kad visą tą laiką jautėme didelį stresą, kurį tiesiog nesąmoningai neigėme ir dangstėme po šypsena ir pakilia nuotaika. Juk negalima liūdėti ar jausti pyktį ir panašius slegiančius jausmus, turime būti laimingi, turime visada viskuo džiaugtis ir būti malonūs!Juk tik tuomet būsime priimti visuomenėje ir kiti noriai su mumis bendraus bei palaikys ryšį, tiesa?

STOP!

Būtent ties čia ir norėčiau sustoti. Nėra jokių „negalima“ ar „turime“, kuomet kalba pasisuka apie asmenį ir jo jausmus bei emocijas. Juk esame tik žmonės – visiškai natūralu yra jausti tiek pakilius, itin „lengvus“ jausmus, taip pat kaip ir jausti „sunkesnius“ – liūdesį, pyktį, neužtikrintumą ir pan. Čia kaip ir su pačiu gyvenimu – būna tiek šviesesnių, tiek tamsesnių dienų, kai kada viskas einasi lengvai lyg tekantis vanduo, o kai kada stringame ties elementariausiais uždaviniais. Bet nuo to gyvenimas netampa nei „blogas“, nei „geras“, kaip ir mes netampame nei „blogais“, nei „gerais“ žmonėmis jausdami skirtingus jausmus bei emocijas.

Nei gerai, nei blogai, taip tiesiog yra

Kalbant apie jausmus ir emocijas, jie nėra skirstomi nei į gerus ir blogus, nei į teisingus ar neteisingus. Juk kas nusprendė, kad laimė yra „gera“, o liūdesys – „blogas?“ Visa tai tiesiog yra, tai egzistuoja, kaip ir mes patys esame šiame gyvenime. Nuo to juk nei geriau, nei blogiau, tiesa? Taip tiesiog yra.

Daug svarbiau būtų pakalbėti, ką būtų galima daryti jaučiant skirtingus jausmus. Manau, dauguma sutiksime, kad jaučiant laimę ar džiaugsmą, nieko papildomo daryti kaip ir nereikėtų, tiesiog nuoširdžiai mėgautis tomis akimirkomis, sukeliančiomis ne tik vidinį pasitenkinimą, bet ir teigiamus fiziologinius pokyčius mūsų organizme. Tačiau ką daryti, kai užplūsta liūdesys?

Liūdesys

Dažnas kitam žmogui pranešdamas, jog jaučia liūdesį, sulauks tokių žinučių, kaip „Neliūdėk, viskas bus gerai“, „Nėra čia ko liūdėti, pralinksmėk!“ Džiugu, jog žmonės palaiko, tačiau taip pat jie lyg ir pamina tai, ką iš tiesų jaučiame. Lyg leidžia suprasti, kad „Negalima liūdėti“, „Liūdesys yra blogai“. Lyg nepriima mūsų su tikraisiais mūsų jausmais. Nuo to nei savijauta pagerėjo, nei pralinksmėjome, o dar netgi liūdniau pasidarė… Situacija atrodo pažįstama?

Ką tokiu atveju daryti?

Pirmiausia leiskite sau jausti visa tai, neteiskite ir nekaltinkite savęs, jog jaučiate liūdesį. Tai jausti yra natūralu ir visiškai normalu. Prisiminkite, mes – tik žmonės, ne robotai bejausmiai. Sukurkite sau saugią aplinką šiam jausmui pasireikšti ir nuoširdžiai tai priimkite, nes tai – jūsų dalis, tai jūsų gyvenimas ir jūs turite teisę taip jaustis. Būtent tuomet, kai leisite sau „išsiliūdėti“, kuomet būsite sąmoningi dėl to, ką jaučiate, galėsite žengti kitą žingsnį – paleisti visus tuos jausmus, nenugramzdinti jų giliai savyje, o jausti, išjausti ir paleisti.

Kokie galėtų būti paleidimo būdai?

Kaip ir kitais atvejais, taip ir čia nėra vieno teisingiausio ar geriausio būdo, yra tai, kas tinka būtent jums. Taikydami skirtingas technikas galėsite pastebėti ir atrasti, kas jums asmeniškai yra geriausiai veikiantis būdas.

Kad užvestume ant kelio, pasidalinsime keliais būdais:

  • Laiško rašymas (išrašykite tai, kaip jaučiatės ir viską, kas atplaukia kartu su jūsų mintimis, ant popieriaus lapo. O po to paimkite ir suplėšę lapą išmeskite ar sudeginkite);
  • Vizualizavimas (užsimerkite ir įsivaizduokite, kad tas jausmas / emocija yra kažkas apčiuopiamo ir su šypsena pasveikinę tai leiskite jam nuplaukti. Lyg debesiui danguje ar laivui jūroje);
  • Kvėpavimas (užsimerkite ir susitelkite ties giliu diafragminiu / pilvo kvėpavimu, įsivaizduokite, kaip jaučiate liūdesį ar panašų jausmą / emociją ir su kiekvienu iškvėpimu paleidžiate tai, o su kiekvienu įkvėpimu įkvepiate lengvumo pojūtį);
  • Emocijų paleidimas per judesį (sportą, šokį, jogą ir pan.), garsą (dainavimą, išsirėkimą miške);
  • … (galite pasirinkti ir kitą, čia nepaminėtą būdą).

Išbandykite tai, kas Jums surezonavo labiausiai ir leiskite sau be sąžinės graužaties jausti tai, ką jaučiate. Prisiminkite, mes – tik žmonės ir turime teisę jausti skirtingus jausmus bei emocijas.