Fizinis aktyvumas ir laimė - ar tai tikrai susiję?

Fizinis aktyvumas ir laimė Fizinis aktyvumas ir laimė

Ar fizinis aktyvumas didina laimės jausmą?

Anot anglų filosofo ir pedagogo D. Locko, „Sveika siela sveikame kūne - štai trumpas, bet pilnas laimės būsenos šiame pasaulyje aprašymas.“ Atsižvelgiant į tai, galima teigti, jog žmogus būna laimingas, kuomet jo psichologinis bei vidinis pasaulis (gr. psyche „siela“) egzistuoja sveikame kūne. Pagal graikų filosofą Aristotelį, kūnas yra įrankis sielai ugdyti. Šiuo atveju, kyla natūralus klausimas, ar fizinis aktyvumas bei sportas didina laimės jausmą?

Fizinio aktyvumo nauda

Fizinis aktyvumas – įvairūs sporto pratimai, ir kitos fizinio aktyvumo formos – yra naudinga žmogaus organizmui ir ne tik fizinei, bet ir psichologinei gerovei. Pavyzdžiui, bėgiojimas daugeliui asmenų yra veikla, kuri padeda „nuraminti mintis“, stiprinti savo valią ir stiprybę. Bėgiojant jaučiamas malonumas, kadangi po maždaug 20 minučių aktyvios veiklos, smegenyse išsiskiria cheminė organizmo medžiaga dopaminas – džiaugsmo hormonas, todėl jaučiama savotiška euforija, lengvumas. Teigiama, jog bėgiojant gerėja miego kokybė, malšinamas stresas, stiprėja imuninė sistema bei daug kitų teigiamų požymių. Atsižvelgiant į tam tikrus rodiklius, ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ar darbo stalo nedarant pertraukų gali būti turėti didelę žalą sveikatai. Fizinis aktyvumas „išjudina“ kūną, pagerina smegenų veiklą bei darbo kokybę. Ilgai sėdint didėja diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų bei mirtingumo rizika.

Fizinio aktyvumo grandininė reakcija ir teigiamos emocijos

Daugiau kaip prieš šimtmetį psichologas William James pastebėjo, jog mes juokiamės, nes esame laimingi. Analogiškai, šių dienų mokslininkai teigia, jog mes esame laimingi, nes esame fiziškai aktyvūs, bet ne todėl, kad pirmiau esame laimingi ir dėl to sportuojame. Vis tik sunku nustatyti, kas yra iš tiesų priežastis bei elgesio pasekmė, tačiau naujausi tyrimai, analizuojantys laimę ir fizinį aktyvumą teigia, jog žmonės, kurie vertina save kaip laimingesniais ir optimistiškesniais, yra labiau linkę  būti reguliariai fiziškai aktyvūs. Tuo pačiu nurodoma, kad pozityvios emocijos yra patiriamos būnant fiziškai aktyviu ir tai galima suvokti kaip grandininę reakciją: pozityvus nusiteikimas mus skatina pradėti sportuoti ir būnant fiziškai aktyviu, mes galime patirti dar daugiau teigiamų emocijų.

Fizinis aktyvumas ir laimė

Boehm ir kiti mokslininkai (2016) patvirtino, jog teigiamos emocijos yra siejamos su padidėjusia sveika gyvensena, kartu įtraukiant ir fizinį aktyvumą. Neal Lathia su kolegomis (2017) atskleidė, jog teigiamas sąsajas tarp fizinio aktyvumo ir laimės jausmo, ir subjektyvus laimės jausmas yra didesnis tuo metu, kai užsiimama fiziškai aktyviomis veiklomis. Be to, su laimės jausmu siejosi ne tik sportiniai pratimai, bet ir įvairios kitos fiziškai aktyvios veiklos. Veikiausiai galime tik pritarti, jog neigiamos emocijos kartais tarytum „išsunkia“ mūsų energiją ir mes jaučiamės pavargę, tad vienas iš paprastų būdų, kaip jaustis laimingesniais ir labiau energingesniais, tai reguliariai užsiimti fiziniu aktyvumu apie 30 min. vidutinio intensyvumo 5 kartus per savaitę.

Apibendrinant, galima daryti išvadą, kad fizinis aktyvumas gali būti svarbus su laimės jausmu susijęs veiksnys. Ši išvada įkvepia pagerinti savo tiek psichinę, tiek fizinę gerovę pasirenkant sveiką gyvenimo būdą. 

 

Naudota literatūra:

  1. Eric S. Kim, Laura D. Kubzansky, Jackie Soo, Julia K. Boehm. Maintaining Healthy Behavior: a Prospective Study of Psychological Well-Being and Physical Activity. Annals of Behavioral Medicine, 2016; DOI: 1007/s12160-016-9856-y
  2. Hillman, C. H., Erickson, K. I., & Kramer, A. F. (2008). Be smart, exercise your heart: exercise effects on brain and cognition. Nature Reviews Neuroscience, 9(1), 58-65. doi:10.1038/nrn2298
  3. Lathia, N., Sandstrom, G. M., Mascolo, C., & Rentfrow, P. J. (2017). Happier People Live More Active Lives: Using Smartphones to Link Happiness and Physical Activity. Plos One, 12(1), e0160589. doi:10.1371/journal.pone.0160589