Depresija: patarimai, padėsiantys išvengti depresijos

Kaip išvengti depresijos Kaip išvengti depresijos

Depresija nėra vienas iš tų reiškinių, į kurio priežastį gali besti pirštu ir pareikšti: „Štai kas ją sukelia“. Atvirkščiai – iki šiol nėra bendro sutarimo, kur slypi jos šaknys. Mokslininkai ir tyrėjai sutinka, kad tai – kompleksinis sutrikimas, apjungiantis bio-socio-psicho modelį (tai reiškia, jog depresijos išsivystymui turi reikšmės, tiek biologiniai, tiek socialiniai ir asmeniniai faktoriai).Vis dėlto tai nereiškia, jog negalima pateikti jokių rekomendacijų, kaip depresijos išvengti. Taip, jos vengti galima ir būtina.

Mes skiriame tiek laiko savo fizinės sveikatos priežiūrai ir sekimui, tačiau ar taip jau dažnai susimąstome apie psichologinę sveikatą? Nepaisant to, kokia nuomonė vyrauja visuomenėje, privalote skirti dėmesio ir laiko gerai psichologinei savijautai. Mūsų svetainėje rasite ne vieną straipsnį šia tema, o pradžiai pateikiame šiuos praktinius patarimus, padėsiančius išvengti depresijos:

  1. Pakankamai miegokite. Nemažai, ypač nuolat darbais apsikrovusiai, žmonių daliai nepatinka tai pripažinti, tačiau miego trūkumas mums nepaprastai kenkia. Ne kartą įrodyta, jog miego trūkumas turi įtakos depresijos, nerimo ir kognityvinių (susijusių su mūsų pažintinėmis funkcijomis) problemų vystymuisi.
  2. Tinkamai maitinkitės. Apie netinkamos mitybos žalą organizmui prirašyti tūkstančiai straipsnių, tačiau mes norėtume pabrėžti, jog maistinių medžiagų trūkumas lygiai taip pat turi neigiamą poveikį ir psichinei sveikatai.
  3. Nuolat mankštinkitės. Fizinė veikla mažina stresą ir skatina gerą nuotaiką.
  4. Leiskite kitiems suprasti, kada jums negera. Slėpimasis nuo žmonių jums esant prislėgtos nuotaikos atims iš jūsų galimybę sulaukti užuojautos ir blogą savijautą tik prailgins.
  5. Aiškiai pasakykite, ko jums reikia sunkią akimirką. Neretai žmonės norėtų mums padėti, tačiau nežino, kaip. Mokykitės aiškiai ir suprantamai pasakyti, kas jums labiausiai padėtų: pasidalinimas savo mintimis, patarimas finansiniais klausimais, pavėžėjimas iki daktaro ar paruošti pietūs.
  6. Nebijokite kreiptis pagalbos. Stresas mus apakina – mes tampame neracionalūs ir dažnai nesugebame priimti teisingų sprendimų. Apsilankykite pas psichologą, kurio dėka į save patį ir savo situaciją galėsite pažvelgti iš šalies.
  7. Būkite sąmoningas ir atidus tam, kas vyksta čia ir dabar. Būtent tai ir apibūdina angliškas terminas „mindfulness“. Neleiskite gyvenimui tiesiog plaukti pro šalį. Stebėkite jį ir mokykitės susitelkti ties dabartimi, už kurią esate atsakingas.
  8. Skirkite laiko sau ir savo mintims. Kada paskutinį kartą dalyvavote pokalbyje su savimi? Ar rūpinotės, ko iš tiesų norite, o gal neturėjote laiko net įsiklausyti į neigiamus jausmus? Neišsakytos mintys, net ir pačiam sau, niekur nedingsta – jos kaupiasi.