Santykis su savimi arba kaip pamilti save?

Kaip pamilti save? Kaip pamilti save?

Išgirdus ar perskaičius žodį „santykiai“ dažnai įsivaizduojame tėvų-vaikų, mylimųjų ar draugų santykius, tačiau šįkart – ne apie tai. Norėčiau jus pakviesti pamąstyti apie dar vieną, patį artimiausią santykį, kuriame esame visi iki vieno, tai – santykis su savimi.

Dažnai apie tokio tipo santykius nė nesusimąstome, neteikiame jiems tokios reikšmės, kaip ryšiui su kitais žmonėmis. Tačiau kelintoje vietoje tarp visų svarbių reikalų ir žmonių esate pats sau? Pagalvokime: priešakyje laukia darbų krūvos, jūsų dėmesio reikalaujantys augintiniai, artimieji, o kur dar visos veiklos, kurių esame apsiėmę daugiau nei turėtume... Pažįstama situacija? Kyla natūralus klausimas, o kiek visgi laiko per dieną skiriate būtent sau, kaip išreiškiate tą meilę sau? Ar plušate ir nemylite savęs tol, kol neužpuola kokie rimti sveikatos negalavimai ar kitos bėdos, priverčiančios pagaliau atsigręžti į save ir tuomet jau nebeturite kur dingti – tenka norom nenorom ne tik skirti laiko sau, bet kažkaip ir pamilti šį santykį?

Tad ką gi daryti, jog taip nenutiktų ir pradėti eiti meilės sau keliu galėtumėte būtent šią akimirką?

Skirkite laiko sau...dabar!

Dabar kelioms akimirkoms padėkite viską į šalį, ką esate suplanavę daryti, ir atsisėskite taip, jog stuburas būtų tiesus, užsimerkite, pirmiausia įkvėpkite ir iškvėpkite natūraliu ritmu, po to pereikite prie vadinamo diafragminio kvėpavimo – giliai įkvėpkite, jausdami kaip pilvas pakyla ir plaučiai prisipildo oro, sulaikykite savo kvėpavimą kelioms sekundėms ir dar giliau iškvėpkite, jausdami kaip pilvas įsitraukia. Stenkitės iškvėpti ilgiau nei įkvepiate. Šitaip pamažu savo dėmesį nuo pašalinių dalykų perkelsite ir sutelksite į save, o jeigu dar šalia esantys žmonės ar įvairūs daiktai atitraukia jūsų dėmesį ir blaško, pakvėpuokite giliau ir daugiau kartų. Gilus diafragminis kvėpavimas padeda sulėtinti širdies ritmą, stabilizuoti kraujospūdį, nuraminti protą ir mintis.

Kuomet dėmesys bus sutelktas būtent ties jumis, pagalvokite, už ką sau esate dėkingas? Galbūt iš pradžių nekils jokia mintis – neišsigąskite, taip gali būti – susitelkite net iš pažiūros į mažus dalykus, smulkmenas – galbūt šiandien saulėta diena ir jūs akimirkai sustojote pasigrožėti gamtos vaizdiniais? Sušalote, tačiau grįžus namo pasidarėte mėgiamos arbatos? Po sunkios dienos prieš miegą padarėte keletą tempimo pratimų ir pasijutote labiau atsipalaidavę?

Kodėl verta skirti laiko sau reguliariai?

Pradėję nuo vienkartinių padėkų sau galite tai paversti į kasvakarinį dėkingumo praktikos ritualą – tereikės pasiimti sąsiuvinį ir užsivesti dėkingumo žurnalą, kur prieš einant miegoti galėsite trumpai apžvelgus dieną padėkoti tiek sau, tiek kitiems žmonėms ir apskritai pasauliui. Galime būti dėkingi net už visus sunkumus ir siunčiamus išbandymus, gyvenimiškas pamokas, kadangi tai leidžia tapti stipresnėmis asmenybėmis, mokytis, tobulėti ir judėti į priekį. Svarbu suprasti, kad viskas, kas per dieną nutiko, ar tai būtų pozityvūs dalykai, ar tam tikri sunkumai, gali būti verti jūsų padėkų. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, jog propaguojant dėkingumą matomas bendras gyvenimo kokybės gerėjimas įvairiose srityse: psichologinėje, fizinėje, padidėja savigarba, empatija, pagerėja miegas, santykiai, tampama laimingesniais.

Kasdien pildydami dėkingumo žurnalą ne tik pradėsite skirti laiko sau, bet pamažu tvirtinsite santykį su savimi, kadangi bent 10-15 min. laiko sau per dieną skyrimas iš pirmo žvilgsnio atrodantis ne toks ir didelis, tačiau visgi turintis didelę jėgą savyje. Pamažu pradėsite su dėkingumu žvelgti tiek į save, tiek į savo gyvenimą. Didžios kelionės prasideda nuo vieno mažo žingsnelio, kurį žengus pradėsite savo nuostabią meilės sau kelionę, kur svarbus ne galutinis tikslas, o pats procesas – mėgavimasis kiekviena sau skirta minute, kiekvienu susitelkimu, buvimu dėkingu ir galiausiai puoselėjant artimiausią santykį.